Повечето животни понасят лесно пътуването, стига да спазите няколко правила.
Добре е да пътувате по хладно, като избягвате големите жеги. Някои породи с дълга козина като коли, хъски, нюфаундленд, както и боксери и други късоглави породи трудно понасят жегите. Английският булдог също мрази високите температури.
Най-важното е, домашният любимец да пътува на празен стомах. Или след хранене да са минали поне 3- 4 часа. Така то няма да повърне в колата. С водата обаче няма проблем. Кучето може да пие колкото поиска. Неправилно е да се смята, че животното може да повърне след ваксина.
Най-често се случва, защото животното е било нахранено обилно преди път. По-често повръщат малки животни, отколкото възрастните еземпляри.
Повечето животни свикват да пътуват след 2-5 возения и сами скачат в автомобила. Желанието за возене няма никаква породна зависимост, отбелязва д-р Стоян Павлов. Всичко е строго индивидуално. Четириногият приятел ще бъде максимално улеснен, ако автомобилът е комби. Продават се специални легени, което позволява висока хигиена на животното и в колата. Ако ще лети, кучето задължително трябва да е в клетка. Това се изисква от всички авиокомпании.
Желателно е на всеки 2 часа да се правят паузи, за да може кучето да се напои, да се изпишка, както и да се охлади от топлината в автомобила.
При дълги пътувания на по-капризните кучета могат да се дадат някои предпазни медикаменти против повръщане. Например церукал свещички, марофен или друго противоповръщателно, което използват и хората. 30 минути след употребата му пътуването може да започне.
Не се препоръчва да се дават препарати като диазепам и др., с които животните се омърлушват, отбелязва ветеринарният лекар. Много рисковано е да се слага упойка на любимеца, за да заспи и да не усети пътуването. Ако стопанинът му не е лекар, по-добре е да не прави експеримент с животното, защото може да има фатален край. Ако все пак се сложи хирургическа упойка, до животното трябва да има доктор, който да следи как действа анестестика, смята д-р Павлов.
Кучетата са особено чувствителни към количеството въздух в купето. Ако се налага кучето да се остави в автомобила, задължително е да има отворен прозорец. Любомецът не трябва да е дълго време без надзор. Оставяйте го сам, ако е спокоен. При проява на нервност или безпокойство, по-добре не рискувайте. Добре известно е, че кучетата имат специфично топлоотделяне, те не се потят и се охлаждат чрез езика. Домашният любимец, както и човекът е застрашен от прегряване в жегите.
Най-голямата грешка, която собствениците на кучета правят е, че тръгват на път след обилно нахрахване. В резултат четириногият приятел повръща, случва се дори да му се превърти стомаха, което е равнозначно на смърт, напомня д-р Павлов.
Много малък процент от кучетата не могат да пътуват изобщо. Когато животното разбере, че возенето не му създава отрицателни емоции, пътуването минава без проблеми. Не забравяйте обаче, че има кучета, които изобщо не желаят да се возят. Те имат проблеми не само с пътуването, отбелязва ветеринарният доктор. "Чешитите" трудно се разхождат, не искат да напускат дома си или да излизат извън двора на къщата.
По-буйните кучета да се държат, закопчани с колан, за да не застават на раменете на шофьора и да му пречат. Други пък могат да се замотат в педалите на автомобила и да създадат опасна ситуация на пътя.
Задължително е домашният любомец да пътува върху одеало, което си e само негово. Това е и за хигиена на пътуващите.
Източник: automarket.bg