400 лв. глоба ще плаща всеки шофьор, позволил си да изпие две бири, преди да се качи на колата. Това става ясно от предложенията на КАТ за промяна в Закона за движение по пътищата, които се очаква да бъдат гласувани през септември.
Предложението на експертите по пътна безопасност е почерпените водачи с промили от 0,5 до 1,2 да плащат глоби от 400 до 800 лева и да остават без книжка от 2 до 5 месеца. За всеки пътник в колата пияният ще плаща още по 300 лева (виж промените в таблицата).
Санкциите за скорост, алкохол и шофиране без книжка ще бъдат завишени през есента, защото това са
нарушенията, заради които загиват най-много
хора, обяви зам.-шефът на Охранителна полиция Алекси Стратиев след вчерашното заседание на държавно-обществената комисия по проблемите на безопасността на движението.
„Анализите сочат, че 50% от катастрофите с убити са резултат от превишена скорост, 8% са заради употреба на алкохол, а 10% са заради неправоспособност“, допълни той. Според предложенията на КАТ за висока скорост в населените места глобата ще стане от 200 до 500 лв. Когато водачът кара с 21 км/час отгоре и превозва пътници,
санкцията се увеличава с 40 лв. за всеки пасажер
Нарастваща глоба с 30 лева за всеки пътник в колата ще бъде прилагана и на шофьорите, които карат без задължителна застраховка “Гражданска отговорност”.
Водач, в чиято кола има хора без колани, ще плаща по 50 лева за всеки пътник.
За неправилно изпреварване пък наказанието става 1 месец без книжка и от 100 до 500 лева глоба.
Законът ще бъде безкомпромисен и към младите шофьори (с до 2 години стаж), които вече няма да имат право да пият дори една бира, когато шофират. Всеки новобранец зад волана, хванат да кара с показания на дрегера от 0,3 до 0,5, ще остава без книжка за месец и ще се разделя със 150 лева.
Зайците няма да имат право да шофират сами през първите шест месеца. До тях на предната седалка задължително ще трябва да се вози шофьор с поне 4 години стаж. Новите водачи първоначално ще получават само една трета от общия брой контролни точки. След 12 месеца ще получават още една трета, а на втората година вече ще имат пълния брой точки.
В предложенията е записано още събраните глоби да отиват в специален фонд, който да финансира ремонта на пътищата, съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов. Предстои общините да бъдат запознати с всички законодателни промени и именно местната власт да предлага проектите, които да бъдат реализирани с пари от фонда.
Предвижда се още част от средствата, събрани от глоби, да отиват за купуване на камери и радари.
Сметките на Пътна полиция показват, че един модерен уред за засичане на скоростта се изплаща само за седмица-две. Според министър Цветанов, откакто е бил монтиран новият радар с камера на Орлов мост, водачите, каращи в буслентата, значително са намалели. Уредът снима около 500 джигити на седмица и внася в бюджета около 300 000 лева месечно. От МВР обявиха, че със закупуването на повече техника ролята на катаджиите ще е повече превантивна и те няма да стоят в храстите, а ще бъдат изпращани в най-невралгичните точки, за да облекчават движението.
„Трябва да намалим с 40% убитите и с 20% ранените в катастрофи, а това е възможно с комплексен подход- не само да се вдигат глобите, но и да се строят магистрали и да се отстраняват препятствията по пътищата, за да ограничим тежките последствия”, коментира вътрешният министър. МВР шефът посочи, че от началото на годината до 11 юли са загинали 372-ма души, което е с 13,6% по-малко в сравнение със същия период на миналата година, но въпреки това цифрата трябва да бъде още по-малка.