Фокусът в инфраструктурната политика през следващата година продължава да е строителството на магистралите "Тракия", "Марица" и "Люлин". Това е записано в отчет на Министерския съвет за една година работа на министрите, разпространен от правителствената пресслужба.
Задачата, която си поставя правителството през следващата година, е да се достигне 50 на сто договорени средства и 15 на сто изпълнение на ОП "Транспорт" за пътища. В изпълнение на тази цел още от октомври 2010 г. е предвиден поетапния старт на нови седем отсечки, финансирани от ОП "Транспорт" - 2 лота от АМ "Струма", два лота от АМ "Марица" и пътищата Кърджали-Подкова, Мездра-Ботевград и Софийски околовръстен път-Гара Яна.
По отношение на ОП "Регионално развитие" /ОПРР/ целта е да се достигне резултат от 60 на сто договорени средства и 20 на сто разплатени. Ще продължи да се работи по обновяване на сградния фонд чрез отпускане на европейски средства за тази цел.
През отчетния период търговете по магистрала "Тракия" бяха приключени при максимално ниска цена и при прозрачни процедури.
Многократно беше ускорена работата по магистрала "Люлин" и към момента тя е завършена на 62 на сто; по Оперативна програма "Транспорт" са договорени 150 млн. евро; разплатени са задължения към бизнеса приблизително за 190 млн.лв.; петкратн се е ускорило договарянето по ОП "Регионално развитие" и десетократно разплащането; предоговорени са 40 договора, спрени са 6 проекта и 56 предоставени на прокуратурата.
Въведени са нови правила за търгове и нови договори за текущ ремонт и поддръжка за четири години, съгласувани със строителния бранш.
Няма заплаха за спиране на европейските средства по ОП "Регионално развитие", пише в отчета. Европейската комисия размрази плащания по програма ФАР за 33.4 млн. евро и даде първата положителна оценка за съответствие на ОПРР. Премахна се голямото забавяне на плащанията по проекти и се увеличи размера на авансовите плащания.
Тежката ситуация наложи свиване на всички разходи, предоговаряне и спиране на действащи договори, пише в отчета.
Равносметката за една година показва спестени 140 млн. лв., половината от тях от бюджета на МРРБ, а от провеждането на честни и прозрачни търгове - 250 млн. лв. По споразумението между МРРБ, МФ и Камарата на строителите вече са разплатени 147 млн. лв. на бизнеса. Към момента изчистването на стари задължения продължава чрез механизма с Българската банка за развитие.
Източник: Economynews.BG