За да се намали нивото на концентрация на азотните окиси, които са доста голяма част от вредностите в автомобилните газове, са нужни само слънчева светлина и катализатор. Това лесно може да се осъществи в покритието на пътищата, твърдят учени от Технологичния университет в Айндховен, Холандия.
Според тях, слой на титанов двуокис, нанесен по специална технология върху бетоново или асфалтово пътно покритие, на слънчева светлина влиза в реакция с азотните окиси и ги преобразува в относително безвредни нитрати, които се измиват от пътя при дъжд.
Лабораторните изпитания са подтвърдили жизнеспособността на идеята, след което е бил проведен натурален тест в град Хенгело. На два идентични пътни участъка провели тестовете, като поставили покритието на единот тях и следили пробите от въздуха, които още веднъж потвърдили правилността на теорията.
Експертите смятат, че подобен "самопочистващ" слой може лесно да се нанесе заедно със смяната напътното покритие. Цената на компонентите и усложнението все пак на процеса засега са минусите на технологията. Независимо от това подобен бетон вече може да бъде правен технологично от няколко компании.
Източник: Автопрес