Статистиката показва, че катастрофите, ранените и пострадалите при пътни инциденти са доста по-малко, отколкото през предходни периоди. Това заяви пред БНТ шефът на КАТ комисар Алекси Стратиев. Камерите по пътищата са страшилища само за нарушителите, иначе те са полезни за всички участници в движението, коментира той.
Стратиев подчерта, че данните за загинали на пътя сега са съизмерими с тези от преди 44 г., когато водачите са били в пъти по-малко.
Камерите за видеонаблюдение в момента са 15. Те обаче са изключително ефективни - от февруари месец насам, откогато устройствата работят, чрез тях са установени толкова нарушения, колкото за цялата 2009 г. с всички налични радари и от всички контролни органи, посочи комисарят.
За да се обхване цялата страна обаче са нужни около 400 камери. Набавянето им ще става постепенно.
Според Стратиев основният проблем е, че законодателството ни все още не е променено така, че камерите да бъдат ефективно използвани. Установените нарушения се обработват въз основа на закон от 1967 г., когато никой не е предполагал, че може да се контролира по такъв начин движението на пътя, каза той.
До края на годината се очаква да бъде въведена практиката заснетият с камерите материал да се обработва директно от компютър и на собственика да се праща готов документ за плащане на глобата, без да му се налага въобще да ходи до КАТ. България ползва за целта опита на Холандия - една от страните с най-добра пътна безопасност, където законодателно нещата са уредени по подобен начин. Имаме силната подкрепа на министър Цветанов и се надявам и у нас това да стане факт, коментира още Стратиев.
Източник: Insurance.bg