Автомобилното застраховане у нас отчита ежегодно измами на стойност между 30 и 70 милиона лева. Това съобщиха от Висшето училище по застраховане и финанси, като се позоваха на данни на Международната асоциация за борба с измамите в застраховането (IAIFA). Според организацията измамите в този сектор в световен мащаб са между 5-10% от всички изплатени обезщетения, предаде News.bg.
В САЩ стойността на измамите е 97.5 млрд. долара като 14.5 млрд. са в автомобилното застраховане. В България според данни, предоставени от Висшето училище по застраховане и финанси, изключително голям процент от тях е от измами в областта на автомобилното застраховане.
Безнаказаността е сред подбудите за извършване на застрахователни измами, посочват от ВУЗФ. От там допълват, че по-голям процент от измамите са планирани - 37.75%, докато случайните възлизат на 25.83%.
Висшето училище по застраховане и финанси предоставя и данни за основните способи на измамите в автомобилното застраховане. Инсценираните ПТП са на първо място. Организираните катастрофи от две или повече лица с цел умишлено предизвикване на произшествие и достигане на определени последици също представляват голям брой от измамите.
Наблюдават се и провокирани измами, при които се използва пътната обстановка за умишлено предизвикване на пътни инциденти.
Често се използват реални ПТП за получаване на изгода, чрез умишлено допълнително увреждане или подмяна на детайли. Не са рядкост и фиктивните произшествия, които не са се случили в действителност, но се използват документи.
Употребата на алкохол или нередовните документи също са чест повод за измами - при тях се променят мястото, времето и участниците. Сериозни загуби предизвиква и умишленото предизвикване на щети на превозвани стоки и товари- прехвърляне в Карго застраховки, отговорности и др. Сравнително редки са предизвиканите ПТП с цел телесна повреда, симулация на болестни състояния и травми, допълват от ВУЗВ.
Според Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователна сигурност и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси, решението е в създаване на единна национална база данни за " Застрахователна история и оценка на риска".
В националната база данни на застрахователна история и оценка на риска трябва да се включват всички:
-случаи с установени или разкрити факти и данни за измама или опит за такава;
-случаи на частично платени или отказани щети поради неверни данни и доказателства;
- случаи на умишлено причиняване на щета;
- клиенти с поредица от няколко повтарящи се щети / от един вид, няколко по различни видове, еднакви през различни години, всяка година или многократни щети/;
-случаи свързани със злополуки или трайни увреждания на лица настъпили при съмнителни обстоятелства и с тежки последици;
- застрахователни събития, свързани с крупни криминални прояви – кражби, грабежи, умишлени пожари, финансови и лизингови и други измами;
- клиенти с няколко кражби на автомобили, няколко тотала или пожара.
- застрахователни събития настъпили веднага след сключването на договора или непосредствено преди неговото изтичане при съмнителни обстоятелства.
- застрахователни събития, по които има установени основателни факти за недостоверност и/или поправки по документите, както и по данните и фактите на събитието/ фалшиви фактури, служебни бележки, документации и др./,
- недостоверност на посочените сведения, укрити или посочени заблуждаващи факти при настъпването на щетата, опити за увеличаване на размера на обезщетението;
- умишлено завишаване на щетите, стойността на иска, странни или необичайни начини за възникване на застрахователни събития;
- съмнителни обстоятелства при сключването, отчитането и действителността на застрахователния договор /антидатиране, надзастраховане, едновременно застраховане в няколко застрахователни дружества, инсцениране или умишлено унищожаване.