Има опасност някои компании да прибягнат до дъмпингови цени, за да оберат сухите пари на пазара, коментира Петрозар Петков, председател на СД и изп.директор на ЗД БУЛ ИНС АД пред Economynews.bg
Милена Шиякова
Г-н Петков, с колко се очаква да поскъпне застраховка „Гражданска отговорност”?
На 2 ноември 2010 година ще се състои среща между КФН и всички застрахователни компании. Очакваме на тази среща да бъдат предложени мерки, които да оздравят пазара. Ние приветстваме това, защото досега пазарът беше гъвкав по отношение на различни отстъпки, от безплатни технически прегледи до кебапчета, които се предлагаха на клиента заедно със застрахователната полица. Това го няма никъде по света. Гражданската отговорност е задължителна застраховка и има своя социален елемент и хората трябва да преценят къде да си я направят. Изборът трябва да се направи внимателно, а не да гледат, че някъде е с 1 лв. по-евтино, защото този лев може да им излезе доста солен, ако след това застрахователят не успее да им покрие евентуални щети.
Появиха се предположения за поскъпване на ГО с 30%, какви са вашите прогнози за процента на увеличение?
Не, няма да бъде 30% поскъпването. Увеличението ще е между 10 и 20%. Очакваме през следващата година КФН да излезе със ставка за минималната рискова премия и всяка компания да направи своята калкулация. Само 10% от застраховките се сключват директно в офисите на компаниите. Между 80 и 90% от застраховка „Гражданска отговорност” се сключва от посредниците. Върху минималната застрахователна премия ние трябва да начислим разходите за издръжка, премиите за брокерите, други разходи и след това ще получим тарифата, по която ще бъде пусната ГО на пазара. Конкуренцията ще е много изострена. Има опасност някои компании да прибягнат до дъмпингови цени в опит да оберат сухите пари на пазара и след това да не могат да покрият щетите при исковете, които ще постъпят.
В състояние ли е пазарът да поеме поскъпването? Ще успеят ли хората да платят по-високата цена?
От наша страна правим всичко възможно българинът да може да си позволи тази застраховка. Разсрочваме плащането на 4 вноски на година, а има компании, които предлагат разсрочване на 12 равни вноски, така че всеки да може да си я позволи. За да се вдигне обхвата на застраховка ГО трябва да има контрол, да има превенция. При липса на сключена застраховка трябва да има сериозни санкции и всеки да си поеме риска.
Кое налага увеличението на цените?
Поскъпването го налагат щетите, които се случват в ЕС и те са с доста завишени стойности за едно застрахователно събитие. Ние няма от къде да акумулираме този резерв за покриване на щетите, ако не вдигнем ставките. Има например държави в Европа, където лимитът на отговорност е нелимитиран и всичко зависи от присъждането на отделния съд в тази държава. В България например преди няколко години исковете за смъртен случай бяха в рамките на 10, 15, 20 хиляди лева. Сега идват искове за над 100 хиляди лева. Трябва да е нормативно регулирано колко да е таванът за един смъртен случай. Тук опираме до надзора. Ако в България няма лимит на отговорност какво би се получило в тази съдебна система? Ако има лимит на отговорност, нещата ще имат граници. Отговорността с времето ще се увеличава и ние като носим по-голяма отговорност няма как да останем на същите нива на ставките.
Какво е състоянието на застрахователния пазар в България?
По данни на КФН от началото на годината до месец август има спад на целия застрахователен пазар между 3 и 5% за отделните застрахователни продукти спрямо същия период на миналата година. Най-голямо е понижението в застраховките „Каско” с повече от 42% от общия премиен приход. Спад се отчита и в имуществените застраховки, както и в брутните премии. Единствено в някои отговорности се запазват миналогодишните нива.
Какви са причините за това?
Причините са различни. При застраховките „Авто Каско” например на първо място открояваме повече от 50% спад в продажбите на нови автомобили. Освен това наличните коли се амортизират, премиите намаляват. Конкуренцията между отделните застрахователни компании се изостря и някои дружества паднаха на нивата на ръба.
Какво ще предложите вие на пазара през следващата година?
За 2010 година „Бул Инс” бе номер едно на пазара в застраховките „Каско”. За следващата година планираме друг продукт, по който работим в момента. Ние сме лидер в автомобилното застраховане. Фокусът ни е поставен върху застраховка „Авто Каско”, а в последните години се намесихме и в сегмента на гражданската отговорност. Животозастраховането е съвсем различна област. Условията за пласиране са влошени в момент на криза. 20-30% от гражданите, които имаха застраховка „Живот” изтеглиха средствата си, въпреки че те губят от предстрочното изтегляне. Животозастраховането е на ръба на оцеляването. Надявам се, че нещата ще се оправят с излизането от кризата.
Източник: Economynews.BG