Новини » Любопитно

GM Volt - изкуството на електрическия супер-пробег



06.11.2010г 

GM Volt - изкуството на електрическия супер-пробег
В Америка има едно ново движение сред шофьорите, наречено суперпробег /нypermiling/. То възниква не на празно място след атаките на 11-и септември и не е само стремеж за колкото се може по-икономично каране. Някои от практикуващите го правят за икономии, други за опазване на зеления цвят на планетата, но и за двата вида шофьори да се измине макар и сантиметър повече със зареденото гориво си е лична победа.

Ще кажете - какво общо има това с най-новия модел на GM - Volt? Има и то много. Преди три години автогуруто Боб Луц, представяйки за първи път колата в Детройт, обобщи идеята за нея - да е максимално електрическа - т.е. чиста и да е максимално функционална - т.е. неограничена в пробега си от възможностите на акумулатора - все още ахилесовата пета на всички съществуващи електромобили в света.

Имах възможността лично да се уверя доколко хората на GM са успели да преборят дилемата - ток - пробег, по време на тест-драйв на Volt в околностите на Детройт. Още преди пристигането ме беше заляла полемичната вълна, повдигната от някои американски автожурналисти. Електромобил ли и Volt или хибрид? Зависи от коя страна се погледне - ако се гледа какво точно задвижва колелата, колата е електрическа. Ако се гледа цялостното силово задвижване, колата е хибрид. Но в крайна сметка на кого му пука?

Volt предлага това за което е направен - карането не струва почти нищо при градските пътувания, собственикът му може да го използва без всякакви притеснения, че колата ще спре насред пътя заради изтощаването на акумулатора. Всъщност второто е това, което предлага всеки конвенционален автомобил с ДВГ. Привлекателността на автомобила, който спокойно може да носи определението революционен, е в неговата нормална употребляемост. Не се усеща по никакъв начин в купето някакво притеснение, заради монтирането на четворно по-големият от стандартния акумулатор, возията е комфортна, поведението в завой е адекватно, звукът на бензиновия мотор се чува вътре само при рязко натискане на педала на газта.

За хората на хипермайлинга, особено, когато в играта е намесен токът, най-важен е резултатът. А Volt изпълнява именно това, което каза преди години Лутц - в рамките на нормалното дневно градско каране от 50-60 км е напълно чист електромобил. А когато трябва да стигне в средата на нищото в пустинята Мохаве, например, нещо, което никоя от елколите на конкуренцията не може да направи, ако не използва вертолет, Volt се справя без проблем, демонстрирайки истинското изкуство на електрическия суперпробег.

Техниката зад колата е повече от сложна. Силовите потоци, нагледно показвани с анимация на централния LCD-дисплей, вървят в различни потоци по време на движение - от батерията към елмотора, от двг-то към генератора и от там към акумулатора или към елмотора, или пък към двата. Дори и от колелата към генератора, а от него към акумулатора при рекуперативното спиране. Засукано като технология и изпълнение, но ефективно като общ резултат, наречено от GM задвижваща система Voltec.

В зависимост от това колко газ, пардон, колко ток подавате Volt може да измине между 40 и 50 мили /64 - 80 км/ безшумно и без отделяне на вредния СО2 - личното ми постижение беше 48 мили. След това, без никакво прагово преминаване Volt стартира двигателя си с вътрешно горене 84 к.с. - 1,4 л Ecotec на Opel, но го използва само като генератор за ток, задвижващ отново електромотора на колата с мощност 111 кВт/149 к.с. В този режим автомобилът може да измине с едно зареждане на резервоара /35,2 л/ над 310 мили /към 500 км/.

Преминаването от акумулаторно към генераторно захранване не се усеща на практика и понеже двг-то работи при оптимални, те и постоянни обороти, при повечето случаи не се усеща и чува. Двигателят си дава сам газ и вдига оборотите само в "планински" режим, когато е нужно да се генерира повече елмощност за основния мотор. Ускоряването на автомобила от място до 100 км/ч става за 8.9 сек., максималната скорост е 160 км/ч, режимите на работа са три - Normal, Sport и Mountain.

Животът в кабината е интересен. Приборното табло е доминирано от централния панел и конзола с интегрирани тъч-команди. Материалите са солидни, без излишни изхвърляния, тапицерията на вратите е основно пластмасова, но с интересни футуристични шарки. В автомобилите, които карахме в Детройт, липсваше междинна част между двете индивидуални седалки отзад и подлакътник, нямаше и покритие на багажното пространство, неща, които любезните домакини обещаха, че ще са налице при европейската премиера на колата.

В добавка към стандартната инфосистема и навигация, във Volt се предлагат апликации за контрол върху функциите на колата на базата 24 часа през 7-е дена на седмицата, чрез компютър и MyVolt.com и през OnStar Mylink Mobile App за Chevrolet, съвместим с iPhone, Droid и другите смартфони.

На пътя Volt се държи като леко форсиран семеен седан с добър "отговор" във волана и интересни динамични качества. Движението е много тихо с преобладаващ шум само от гумите, въртящият момент впечатлява, ускоряването е изключително плавно. Колата има сериозно корава структура, специално прецизирано окачване, изненадващо добро и рязко спиране, особено в рекуперативен режим. Tой осигурява до 0.2g забавяне, стойност покриваща около 94 % от всички спирания. Там, където е нужно още по-сериозно спиране, процесът е комбинация от рекуперацията и триенето на спирачните накладки.

Добрият динамичен стоеж на пътя се гарантира още от широката следа отпред-отзад /1556 - 1578 мм/, дългото междуосие - 2685 мм, както и от по-ниския с 40 мм център на тежестта на колата, отколкото при съпоставим конвенционален седан. Не малък е приносът за стабилността и на стандартните за колата системи ABS, тракшън контрол и StabiliTrak. В Щатите нямах реалната възможност да проверя напълно динамичното поведение в завой на колата, заради характеристиките на пътищата в градската област на Детройт - прави и с пресечки от 90 градуса с непрекъснати ограничения и затова тази част на теста остава за времето, когато колата се яви за каране в Европа през следващата година.

Ако можете да зареждате мобилния си телефон сами, спокойно ще се справите с тази задача и при Volt. Колата идва екипирана с мобилно зарядно кабелно устройство, разположено в ниша в багажника, което се включва с нормален щепсел в битов елконтакт 240 Волта. Собственикът може да програмира незабавен старт на зареждането или пък да отмести старта му до зона в денонощието с по-евтин ток или според времето на тръгването с отместване напред за необходимите за зареждане четири часа или пък 10-12 за 120 Волта мрежа.

При всеки автомобил много важен въпрос е цената му, както и разходите по неговата експлоатация. С цената си в Щатите от $41 000 Volt съвсем не е евтин. За да смекчи шоковият удар на цената от GM оферират за Щатите тригодишна лизингова схема при месечни вноски от по $350 при първоначална вноска от $2500 и годишен пробег до 12 000 мили /19 200 км/. Не бива да се забравя, че зад Океана Volt носи и данъчни облекчения за собственика си от $7500. От GM дават още един плюс при експлоатацията - ако карате до 40 мили на ден, това означава, че ще харчите само ток и че ще спестите за една година парите за 1900 литра гориво - между 1200 и 1500 долара. И това при цена на горивото в Щатите в рамките на 66 цента за литър!

Ако трябва да обобщя впечатлението си от Volt, бих казал че новата кола на GM e абсолютно необходимият мост между напълно електрическото бъдеще на автомобилите и класиката в задвижването им, наречена двигател с вътрешно горене.

Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама