Автомобилните компании обръщат внимание на все повече предизвикателства пред производството на електрически коли, сред които са промяна на инфраструктурата за презареждане и сигурността на водачите, при очакваното масово пускане на подобни модели по пътищата през следващите години, споделят автомобилни директори пред Reuters.
При все по- затягащи се условия за намаляване на вредните емисии, автомобилните компании се насочват към изцяло електрически и хибридни технологии за редуцирането им.
По думите на Тиери Коскас, програмен директор на Renault по електрическото бъдеще на компанията, електрическите автомобили ще бъдат 5 % от световния пазар на коли през 2016 г.
Коскас повтори дългосрочната прогноза на изпълнителния директор на френската компания Карлос Госн, според който до 2020 г. една от десет нови коли ще бъде електрическа.
Renault, съвместно с японския си партньор Nissan Motor Co Ltd., инвестират агресивно в електрически автомобили. Двете компании планират инвестиции за над 4 млрд. евро в такива модели.
Останалите производители не са толкова оптимистично настроени. Вицепрезидентът на Hyundai Motor Europe - Алън Ръшфорт, коментира, че в десетгодишна перспектива на европейския пазар електрическите коли ще имат дял в едноцифрени измерения.
Според Тиери Коскас едно от ограниченията е степента на усвояване на електрическите автомобили или колко бързо хората ще свикнат с новите технологии. „Това е нещо, което се наблюдава и в много други индустрии - когато представяте CD, DVD, Blu-ray и т.н., винаги има хора, които веднага приемат новата технология и такива, които изчакват,” подчертава Коскас.
Източник: Economynews.BG