Повечето шофьори не веднъж са били атакувани от куче, докато шофират. Животното се спуска към колата, лае заплашително. Застрашава както собствения си живот, така и сигурността на участниците в движението. Много кучета загиват по този начин, а броят на предизвиканите от тях автомобилни катастрофи е огромен. Колкото и да внимава човек зад волана, не винаги може да реагира адекватно на изскочилото изведнъж куче.
Защо кучетата преследват движещи се коли? Питайки се "защо", пропускаме друг важен въпрос. А именно "какво би направило кучето, ако хване колата?". И може би точно неговият отговор е определящ.
Кучетата преследват също деца на велосипеди, котки, други животни... по същата причина го правят и с автомобилите. Няма нищо странно и ненормално в това им действие. Всяко куче има вроден инстинкт на ловец, който се развива в различна степен според начина му на живот. Може би затова бездомните животни "нападат" автомобили много по-често от домашните. Израстват на улицата, в тежки условия, трябва ежедневно да се борят и да "ловуват", за да оцелеят. Не са возени в семейната кола на стопаните си - нещо, към което много от домашните им събратя са привикнали. Приемат движещата се кола като поредния "дразнител", "плячка" или пък компания за игра. За разлика от нас, повечето кучета не подозират колко опасно е това. Те знаят, че както се движи котката, така се движи и колата. Както могат да играят с котката, както не я харесват и искат да я уловят - същото важи и за колата, просто е различен по форма обект.
В обобщение - преследването може да е предизвикано от няколко неща. От безобидно желание за игра; от раздразнение, предизвикано от шума и движението на автомобила; от стремеж към улавяне на плячката.
Във всеки случай - неприятно и опасно е.
Как можем да попречим на кучето да го върши?
Ако вашият домашен любимец се държи по този начин, може би връзката куче-господар не е достатъчно стабилна. Добре обученото животно се подчинява безусловно на командата "НЕ!". Естествено, никой не е безгрешен, не всеки стопанин е в състояние да възпита добре кучето си. Ако се стигне до преследване на коли, първо се убедете, че достъпът на кучето до улицата е максимално ограничен. Нека да не излиза без придружител и без повод. Разхождайте го по оживени улици, за да свикне с шума и визията на автомобилите около себе си. Пресичайте често от единия тротоар на другия.
Задължително му се карайте, когато излае или се спусне към движещ се автомобил. Всеки стопанин наказва кучето си по различен начин (разбира се, изключваме бой!), важното е да разбере, че е сгрешило.
Нека ваш познат да мине бавно с кола покрай кучето, снабден със студена вода. Оставете го свободно. Когато се спусне към колата, шофьорът излива водата към муцуната му. Целта е на кучето да му стане достатъчно неприятно, за да се откаже от действието в бъдеще. Друг вариант е животното да се уплаши с нещо, различно от вода, но е по-рисковано. Каквото и да правите, помнете, че трябва да е максимално безобидно за физическото здраве и психиката на кучето.
Често при по-упорити кучета се използват шокови каишки/яки. Когато се спусне към колата, от каишката го удря слаб ток. Това е много спорен метод. Доказано ефективен, но може би прекалено мъчителен за животното. Повечето стопани, прибегнали до него, смятат, че избират по-малкото зло - по-добре да му стане неприятно от слаб ток, отколкото да го прегази кола. Все пак не прибързвайте с тези каишки, има много по-хуманни начини за справяне с всеки проблем.
За съжаление, тези методи могат да бъдат приложени над домашни кучета, със загрижени стопани. Положението с уличните е по-сложно и най-доброто, което можем да направим за тях е да внимаваме зад волана.
Източник: Любимци.бг