Нови фалити на фирми ще има през тази година заради ръста на цените на горивата, прогнозират специалисти, до които Human Capital се допита. Според Георги Минчев, председател на Българската асоциация за спедиция, транспорт и логистика, по-слабите фирми бързо ще изпаднат в състояние на нарушена платежоспособност - закъсняват разплащания с доставчици, заплати, данъчни плащания, спира обслужването на кредити.
„Може да се очаква, че рязкото вдигане на цените на горивата ще се окаже последната капка, която ще отприщи верижни фалити, като се боя, че те няма да са само в транспортния сектор”, прогнозира Георги Минчев.
Пред Human Capital изпълнителният председател на Българска стопанска камара Божидар Данев също сподели опасенията си, че заради покачването на цените на горивата всички стоки ще поскъпнат, макар и в различна степен. Неговите очаквания са фалити да има само при предприятията, които изцяло са ориентирани към вътрешния пазар. Според него продукцията на експортно ориентираните компании ще продължи да бъде конкурентноспособна в чужбина.
Какво ще се случи в транспортния сектор?
Първи увеличение на цените заявиха БДЖ, независимо че те използват преди всичко електроенергия и в по-малка степен дизелова тяга. От 1 май 2011 БДЖ ще вдигне цените на товарните превози с 5%.
„Разбира се, автомобилният бранш не може да работи на загуба, така че следващите транспортни договори вече ще са на по-високи цени”, убеден е шефът на Българската асоциация за спедиция, транспорт и логистика. Той обясни, че новите цени се отразяват в договорите с около три месеца закъснение. Така Георги Минчев прогнозира ръст на цените на автопревозните услуги с 5 до 7% през юни тази година, като уточни, че прогнозата е валидна при условие, че през този период няма други скокове в цените на горивата.
И докато компаниите в бранша обмислят варианти за справяне с ефектите от поскъпването на горивата министърът на транспорта Александър Цветков вече е разпоредил на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите да проверят дали има картел при формирането на цените на бензина и дизела.
В средата на седмицата „Лукойл България” вдигна крайните заводски цени на дизела с 2.16%, а на масовия бензин A95 – с 2.67%. Така по бензиностанциите А95 вече се зарежда за 2.49 – 2.50 лв. за литър, а дизелът за 2.57 – 2.58 лв. за литър. Съмненията за картел се появиха поради факта, че на почти всички бензиностанции цените са много близки, а в същото време има държави в Европа, където горивата са по-евтини. Освен това подобни рекорди в цените на дребно при бензина и дизела не бяха достигнати дори през 2008, когато на международните пазари барел петрол доближи психологическата граница от 150 USD. За сравнение на 8 март 2011 барел петрол сорт "Брент" се котираше за малко над 114 USD. Бензинът А95 пък е по-евтин в Естония, Кипър, Латвия, Полша и дори Румъния.
Може би следва да се разгледа възможността за временно редуциране на акцизните ставки като основна съставляваща цената на горивата, смята Георги Минчев.Според него политиката в областта на регулацията на енергийния сектор не само в областта на течните горива започва да изглежда недостатъчно адекватна на база бързо променящата се обстановка.
Какъв е ефектът от по-скъпите горива върху храните?
Нестабилните горива на световните пазари отнеха от спекулативния натиск върху храните. Тази интересна положителна тенденция отчита Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Според него голяма част от борсовите играчи в момента предпочитат да търгуват с акции заради изключително ниските нива, които те достигнаха.
"От две седмици трендът на драстично поскъпващите доскоро брашно, олио и млечни продукти на световните стокови борси се обърна и те вече отчитат понижения", каза Едуард Стойчев. Той поясни, че тази тенденция вече се усеща по нашите тържища. По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата няколкопроцентно поевтиняване вече се забелязва у нас и при месо, зеленчуци, сирене и дори олио.
Според Едуард Стойчев в каква посока ще се движат цените на хранителните стоки до голяма степен ще зависи и от новата реколта от житни култури и земеделската продукция. Той е убеден, че ако Русия,Украйна и Казахстан, които общо произвеждат около 30% от зърнените култури в световен мащаб, произведат добра реколта, цените ще се успокоят.
Каква е ситуацията на международните пазари и колко още може да поскъпне петролът?
От началото на годината фючърсите на петрола сорт "Брент" с доставка през април са поскъпнали с 20% до малко над 114 USD за барел, а спрямо началото на март 2010 скокът е с 42%.
Основната причина за големия ръст в началото на 2011 е напрежението в Северна Африка и прекъсването на доставките на петрол от Либия. Цената на черното злато скача и заради опасенията на инвеститорите, че протестите могат да се прехвърлят и в други страни, които добиват ценната суровина. Анализатори обаче смятат, че това е само едната страна на монетата и че причините за поскъпването на петрола са много по-дълбоки.
Пазарът отчита постоянно поскъпване от средата на миналата година под влияние на икономическия растеж в света и на лесния достъп до пари от страна на централните банки, коментира за Human Capital Цветослав Цачев, ръководител на отдел „Анализи” в ИП „Елана Тейдинг”. Според него вероятно ще наблюдаваме трайна тенденция към ръст на петрола в близките две години, освен ако няма рязко икономическо влошаване по света.
"Прогноза за цената на петрола за близките месеци е невъзможно да се направи, тъй като политическият риск оставя изцяло на заден план търсенето и предлагането", обясни още Цачев. Ако има обаче протести в Иран или Саудитска Арабия, той очаква цена от 150 USD за барел.
„Ако това не се случи, очаквам цената на барел да се задържи около 100 USD през годината с известен спад веднага след успокояване на събитията в Либия”, коментира Цветослав Цачев за Human Capital .