Новини » На път

Плащането "на ръка" продължава



14.03.2011г 

Плащането "на ръка" продължава

Малко над една десета от активните шофьори у нас признават, че в последната една година са плащали пари „на ръка” на пътни полицаи, за да избегнат глоби и други наказания. Данните са от специалното национално-представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл” по поръчка на в. „Класа”.

Половината от активно шофиращите признават за един или друг вид пътно нарушение, като най-често признавано провинение беше карането с над 30 км/ч превишение на позволената скорост.

Въпреки че около половината шофиращи у нас признават за пътни нарушения, едва една пета са били глобявани от полицията чрез акт или фиш. 11% са били глобени с фиш, а 8% - с по-тежкото наказание – акт. Най-често глобявани през изминалата година са най-младите шофьори – между 18 и 25 години, жителите на малките градове, столичаните и високостатусните българи. Делът на глобяваните сред тези групи достига до около 23-25% (при средно за страната 19%).

Понастоящем около 14% от активните шофьори у нас признават, че са им отнемани контролни точки и разполагат с по-малко от пълния набор точки (39 при шофьори с достатъчно стаж зад воланата и 27 при т.нар. млади шофьори). Най-висок дял шофьори наказвани с намаляване на броя на контролните точки регистрираме сред мъжете, представителите на възрастовата група 26-40 години, както и т.нар. модерни българи.

При 50% от шофьорите, които открито признават, че са нарушавали правилата за движение по пътищата и едва 19% глобени чрез актове или фишове
, резонен остава въпросът за това какъв процент от българите са „почерпили” пътните полицаи, за да избегнат отнемането на контролни точки и/или книжката и по-високите глоби.

Малко над една десета от активните шофьори у нас не крият, че са се разплащали с органите на реда по пътищата на ръка по неофициален път. Други 8% отказват да отговорят на въпроса. Цели 19% от шофьорите между 18- и 25-годишна възраст признават, че са дали пари на ръка на катаджии, за да отърват акта. Същият процент регистрираме и сред столичаните. 16% от „модерните” и високостатусните българи също признават за „почерпка” на пътни полицаи.

Въпреки масово разпространените критики за женското шофиране дамите шофьорки най-рядко попадат сред глобяваните за нарушения на Закона за движение по пътищата. 84% от представителките на нежния пол зад волата не са били глобявани нито с акт, нито с фиш в последната година (което е значително над средното за страната). Едва 7% от тях (при средно за страната 14%) са с намален брой контролни точки, а дамите, които са давали пари на ръка на пътни полицаи, са с 4 процентни пункта под средното за страната.

 

Изследването е проведено през първите дни на месец февруари, национално представително е и обхваща 1011 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете. Един процент от извадката отговаря на 58 хиляди души, максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 година.

Източник: Класа




Коментари

Добави коментар

Реклама