Бизнесът предложи на кабинета мерки за поевтиняване на дизела с до 20 ст.
Производствената цена на горивата у нас е висока, твърди енергийният министър Трайчо Трайков. След среща с представители на бизнеса от транспорта и горивата, той обясни, че страната има най-ниския акциз с изключение на Литва. Въпреки това обаче 10 държави имат по-ниски крайни цени.
Защо горивата са скъпи
"Защо останалите играчи не продават гориво на по-евтини цени? Хипотеза номер едно - защото се съобразяват с доминиращия играч - формално или не. Хипотеза номер две - защото, ако се появят нови играчи, които искат да внесат гориво, както превозвачите искат, или е много трудно, или невъзможно да го направят заради административни пречки", обясни Трейчо Трайков и допълни: "Аз подкрепям превозвачите в желанието да могат да внасят гориво при опростени процедури при спазване на митническото и акцизното законодателство."
Ответен удар
"В момента горивата в България са едни от най-евтините в Европа. Твърденията на министъра са произволни. Тенденцията в цяла Европа е дизелът да е по-скъп и като международна котировка е така. Причината за това е проста. Дизелът е горивото, което се търси от световната икономика", обясни генералният директор на "Лукойл" Валентин Златев. По думите му годишното производство на рафинерията е намаляло драстично, а разходите оставали постоянни. Ако цената бъде намалена, в "Лукойл" трябвало да има съкращения. "И съкратените като первозвачите ще излязат да стачкуват", обясни Златев. Той отрече твърденията, че компанията му внася нефт от Русия на цена под тази, на която той се търгува на международните пазари. Златев, който демонстрира приятелски отношения с премиера Бойко Борисов, обяви, че е изненадан от бързата реакция на правителството, което търси варианти за намаляване цените на дизеловото гориво.
Идеите на бизнеса
Вчера на специална среща в сградата на Министерския съвет представители на превозвачите и на производителите и търговците на горива направиха няколко предложения за бързо намаляване на цените на дизеловото гориво с до 20 стотинки на литър.
"Първото предложение е да отпадне биокомпонентът в дизеловото гориво и бензините, което натоварва с 6-7 стотинки цената на дизела", каза Миролюб Столарски - председател на БАСАТ. Второто предложение е т.нар. резерв на гориво да се раздели между вносителите и държавата поравно. Сега производителя и вносителите имат резерв за 60 дни, а държавата само за 30. Разпределението поравно трябва да намали цената с 6-7 стотинки. Третото предложение е биокомпонентът да се освободи от акциз. Председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев подкрепи предложенията, направени от Столарски. Следващия вторник министри ще се срещнат отново с представители на транспортния бизнес и на горивата. Очаква се тогава да стане ясно кои от мерките ще бъдат въведени.
Източник: Pari.BG