Новини » Автоновини

10-те най-странни имена на екстри в колите



26.07.2011г 

10-те най-странни имена на екстри в колите
Автопроизводителите не само се стремят да развиват нови екстри в колите, но и да хванат сърцето и ума на купувача, като измислят интригуващи и странни названия на иначе доста шаблонни компоненти. И това не е от вчера и днес - още през 1941-а в модела Chrysler Imperial, сервостъклата са наречени “Hydro-Electric,” а опционният автоматик е кръстен “Vacamatic.” През 60-е години в моделите Oldsmobile е нямало простите мотори V8, а “Rocket 88s.” Buick пък оферира автомобилното си радио като “Super Sonomatic”, а окачването като “Dynaride.”

Tези ексцентрични измислици в имената продължават и в нашия век с хай-тек звучащи приставки като “–tronic” и “–matic”, с които дори производителите на премиум автомобили се опитват да изкарат колите си нещо по-така и специално. За да се ориентират купувачите в тази словесна мъгла е направен списък от 10-е най-странни имена на модерни екстри, които при по-сериозно проучване могат да се открият в изданията от 1930-е години на Popular Science. Tе варират от sci-fi звучащият при MINI “Openometer,” дo приближаващият до природата пътниците в колата “Magic Sky Control” на Mercedes-Benz и провокативната “Gentleman Function” на BMW. Дали бихте могли да узнаете по името, какво всъщност правят тези екстри, преди да ви го обясним?

Openometer
В доста от страните с различен климат да си купиш кабриолет не е особено практично. Но за тези, които искат доказателство, че не са си дали парите напразно за кабриолет и неговото правилно отворено използване, в този вариант на MINI Cooper е монтиран Openometer, уред показващ колко време от цялото движение на колата гюрукът е бил спуснат.

Gentleman Function
Това определено е белег за цивилизованост, намерил място в топ-модела на баварците BMW 7 Series, където се използва за ... реглаж на шофьорската седалка. Очевидно Gentleman Function е развита за да позволи на шофьора да увеличи мястото за краката на пътниците отзад, както и да си осигури най-комфортната позиция зад волана.

Parking Lifter
За съжаление тази екстра не означава, че колата може да бъде вдигана и пързаляна настрани за по-лесно паркиране на тесни места. Всъщност става дума за опция във Ferrari 458 Italia, която позволява вдигане на предницата на колата с около 4 сантима за преодоляване на спящи полицаи без да се закачи нещо отдолу по колата.

Magic Sky Control
Звучи като име на фокус от книга за магьосници, но всъщност е панорамният стъклен покрив в модела Mercedes-Benz SLK. Прозрачното парче е монтирано в сгъваемия твърд покрив и може да се променя от светло в доста тъмно тониране с натискане на бутон.

Plasmacluster
Непосветеният навярно ще си помисли за някакво откритие, направено в космическа мъглявина пълна с първична плазма от космическия телескоп Хабъл , но всъщност е доста по-просто нещо използвано е като търговско име за контрола на климатика и въздушната филтрационна система предлагана в Toyota Camry.

Comfort Access
Tова име навява образ за лесно и бързо настаняване в шофьорската седалка, но всъщност е наименованието дадено от BMW за безключовия достъп до колата и пускането на мотора.

City Safety
Ако не карате колата си в претъпканите градски улици, това съвсем не е за вас. Екстрата се предлага в кросовъра Volvo XC60 и системата City Safety автоматично включва спирачната система при скорост под 25 км/ч за да се избегне евентуален удар в бавно пълзащият, спиращ и тръгващ градски автомобилен поток.

Skyhook
Звучи като една от принадлежностите на инспектор Gadget, която го спасява при изхвърлянето му през прозореца на небостъргач, но не е точно това. В Maserati използват това запазено търговско име за обозначаване на адаптивното им окачване.

Optitron
Това не е член на гадната десептиконска дружина, подгонил някой от добрите трансформъри. Става дума за тридименсионално изобразяващ информация приборен панел, запазена марка за повечето модели на Lexus.

Sentronic
Това пък е един от членовете на многобройната фамилия “-tronic” и означава шестстепенна автоматична трансмисия с функция за ръчно избиране на предавките, предлагана във вариантите седан, комби и кабрио на Saab 9-3.


Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама