Новини » Любопитно

Автоиндустрията днес и утре



Admin16.02.2012г 

Автоиндустрията днес и утре

Най-важни са качеството, характеристиките и цената

Когато световната икономика е в криза, автоиндустрията, която е сред основните й стълбове, не може да е встрани от неприятните явления. Естествено, големите автопроизводители се стремят да се приспособят към променените реалности в света и е интересно да видим, доколко успяват или не, и какво ще последва от усилията им.

От 80-е години на миналия век, когато в автомобилостроенето имаше значителен технологичен скок, досега реално промените не са особенно големи. Тогава системите за впръскване /инжекционите/ изгониха под капаците на колите карбураторите, спирачните системи масово започнаха да се оборудват с ABS-и, предпазните въздушни възглавници „плъзнаха“ из салоните на колите. В началото на 90-е години влезе в действие първият екостандарт за токсичност на отработилите газове - Евро I, приключвайки епохата на неконтролирано замърсяване на природата от автомобилите.

От тогава насам като че ли няма особен качествен пробив в техниката. Наистина, мощността на моторите расте, намалява се разходът на гориво, но цифрите не са особено плюсови – икономичността е пораснала за отрасъла с 1,5-2% при добавка в мощноста от 5%. А колко по-радостна би била информация за намаляване на разхода с 30% или за намаляване на спирачния път на някой нов модел с 20% за сметка на използвани алтернативни материали?
Дали толкова радикално се е подобрила управляемостта на автомобилите за тридесет години, подобно на революцията в това направление, дошла със замяната на диагоналните гуми с радиални? Дали салонът се стопля по-бързо през зимата и охлажда през лятото с новите климатици? Още по-еретична, но много близка до реалността е истината, че новите коли имат и доста по-къс живот от предшествениците си.

Като нови модели „бонбони“ се поднасят автомобили с нов „станиол“, вътре в който си е старият пълнеж. Пример? Миналата година Volkswagen представи новия Passat B7. Нов го нарича упорито само производителят, затваряйки си очите, че и моторите, например, бензиновият 1.8 турбо, и трансмисиите, например, роботизираната DSG, масово се използваха и при предишния модел. Част от външните панели са същите, както и платформата, окачването, спирачната система. Е, с нов дизайн са фаровете, радиаторната решетка. Нямам нищо против „вълчия отбор“, не са само те, същото правят и доста от другите производители.

В условията на дефицит на сериозни инженерни идеи за внедряване в масовото производство, на преден план излиза дизайнът, качеството на обзавеждането. Американският тип пластмаса от 60-е години на миналия век може да се види само във Volt и то с идея за новата мода на тока. Ако сравним салона на първия Ford Focus и последния от третото поколение при почукване е все едно да сравниш шум от барабан и лекото съскане на кадифе при допир. В 2002-а Nissan пусна модела Primera. С дизайн, кършещ вратовете на пешеходците с футуризъм и експресия. Колата се провали на пазара доста бързо, а днес само поглед към електроколите и хибридите ни напомня за нея.

В гонене на пазарен успех и на вълната на новите компютърни технологии, производителите съществено съкратиха времето за разработка на новите си модели. Достатъчно е да видим производствения „живот“ на колите от 70-е години и на днешните. Сега нов модел излиза не през десет години, а на пет-шест, като още втората-третата идва фейс-лифт. За това време дизайнерите измислят нов външен вид, а интериорните инженери подбират по-приятни и качествени материали. А инженерите изостават. Защо ли?

Дизайнерът, дори поставен в тесни финансови рамки и стилни ограничения, има граница само в рамките на полета на фантазията си, а инженерите са стиснати от неумолимите физични закони. Флуидният дизайн на новите модели на Hyundai може да рисува вълни по страниците на колите във всяка посока, може да ги има или да ги няма, но триенето на колелата с пътя, на буталата с цилиндрите, в лагерите ще го има винаги. И КПД-то на двигателя с вътрешно горене никога няма да надхвърли 40%.

Истински новите автомобили не се раждат често - има само два примера - електрическият Nissan Leaf и Chevrolet Volt, но те са все още екзотика, макар и серийна. Затова не се заблуждавайте, когато избирате новото си желязно конче – просто загледайте се по-надълбоко. Ако външно колата ви е симпатична, не спирайте дотук, а сравнете характеристиките й с тези на предшественика й. Може пък да се окаже, че купувайки някоя от последните нови коли на стария модел с оглед и на разликата в цената, ще се окаже, че сте спечелили доста.

Но да се опитаме да прогнозираме близкото и средносрочно бъдеще на автомобилостроенето. Спадането на продажбите вследствие на световната икономическа криза може да се окаже позитивен фактор. Просто заради правилото – искаш ли да оцелееш, напрегни се! То е в сила за всички – от гигантите General Motors, Volkswagen и Toyota, до по-малките като Suzuki, например. Всичките ще трябва да се напънат да повишат икономичността на моделите си /в Щатите дори и по законова принуда/. Нужни са свръхусилия и производителите ще ги направят, но резултати ще са налице не по-рано от 5-7 години, дали с хибриди, с повишаване на степента на сгъстяване /Mazda/ или с добавяне на повече турбокомпресори – вече по три при BMW и Porsche, и още незнайно как, но резултат ще има. Като разход от шест литра бензин на сто с включен климатик за автомобил от пазарните С и D класове или пък четири литра нафта. Градско! Как ще го направят? Чрез съвместни разработки, като тези на BMW с PSA Peugeot-Citroen при моторите, на BMW и Toyota при акумулаторите.

В борбата за оцеляване всички средства са добри, големите обикновено поглъщат малките. Renault-Nissan се обединиха доста удачно навремето, да се надяваме, че „тухлата“ на АвтоВАЗ няма да ги потопи, след като закупят контролния пакет руски акции, както Chrysler едва не събори Daimler в края на миналия век. В момента идва и друга огромна „акула“ - Китай, който има над 60 милиарда кеш-пара, готова за инвестиции в стари закъсали марки, а пазарът в Поднебесната расте като напомпан с анаболи. Но в крайна сметка за нас, като потребители, като че ли е все тази кой кого ще владее, по-важно е да получаваме качество, добри характеристики и „правилна“ цена за парите си.

Автопроизводителите имат и друг, доста модерен в момента „номер“, измислен от маркетолозите на базата на човешкото щестлавие. Става дума за т.н. „премиум-марки“, като Porsche, където платилият три пъти повече за Cayenne, получава преопакован VW Touareg! Прогнозата, обаче е в полза на трика – премиум автомобилите и марките ще се множат защото е лесно – лъже се най-лесно този, който иска да бъде излъган!
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама