Admin02.04.2012г
Изобретатели предполагат, че енергията, получавана от слънчеви батерии или ветростанции може да се "пакетира" доста по-"плътно", ако вместо зараждане на акумулаторите на електромобили, се използва за производство на автомобилно гориво. За целта изследователи от Калифорнийския университет на Лос-Анжелес са построили биореактор, който при пропускане на електрически ток, превръща прости изходни съставки - вода, въглеродни окиси и още няколко вещества в изобутанол и 3-метил-бутанол, които спокойно могат да се използват за автомобилно гориво.
Електрохимическият биореактор е стъклен буркан с цилиндрични метални електроди, разделени от поресткерамичен материал. Бурканът е напълнен със мес от реагентите и ... микроби, а през система от тръбички вътре се пропуска поток от въглероден двуокис.
Специално за процеса е създаден нов, генно модифициран щам на бактерията Ralstonia eutropha H16. Редицата нови гени е позволилa на този микроб да увеличи израбтването на спиртове от вредния газ и мравчена киселина. Последната идва от предишен стадий на цикъла от прости съставки и при съдействието на тока.
По-рано не веднъж учените предлагаха за ролята на "събирач" на енергията водорода, изработван при проста електролиза или по биотехнологически метод, но удобното и безопасно съхранение на този газ винаги е било серозен проблем.
"Вместо да използваме водород, задействахме в качеството на посредник мравчена киселина" - споделя водещият разработката учен Джеймс Ляо - "Използваме електроенергия за нейното получаване, а след това киселината за захранване на фиксацията на СО2 в бактериите на тъмно, за да отделят изобутанол и висши спиртове".
Според Ляо сегашният стадий на разработката само демонстрира работоспособността на принципа, а по-нататък химиците ще пробват да повторят процеса в далеч по-голям мащаб, необходим за индустриално технологизиране на процеса на превръщане на слънчевата светлина и въглеродния двуокис в гориво.
Източник:Автопрес