Пожарът във влака София-Кардам е започнал от счупена лампа
29.02.2008г
Девет души са обгазени, четирима от тях са в реанимация в болницата в Червен бряг - две жени - на 22 и 47 години от Добрич, мъж на 43 години, който има астма, и полицай на 40 години. Те са с увреждания от вдишването на токсични газове. Състоянието им е стабилизирано.
През цялата нощ полицията съдейства на пострадалите и изяснява обстоятелствата, довели до възникване на инцидента.
Около 23.30 часа снощи на тел.166 в РПУ–Червен бряг са получени сигнали от граждани, пътуващи в бързия влак № 2637 София – Кардам, че гори кушет вагонът на влака и композицията принудително е спряна в района на база “Петрол”, съобщават от отдел “Транспортна полиция” към Главна дирекция “Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция” към НСП. Първи на мястото на произшествието пристигнал постовият полицай. На място е установено, че първите два вагона на влака след фургона горят интензивно. Влаковата бригада е предприела действия за погасяване на огъня, служителите откачили горящите вагони от композицията. В гасенето се включени сили на РЗПАБ – град Червен бряг и Плевен. Незабавно са предприети мерки за спасяване на пътниците и извозването им до ж.п. гара Червен бряг, за целта полицаите използвали служебните и личните си автомобили. На местопроизшествието веднага пристигнали директорът на ОДП – Плевен, окръжният прокурор на Плевен, началникът на РПУ–Червен бряг и оперативно-следствена група от РУТП-Мездра, малко по-късно и директорът на НСПБЗН главен комисар Николай Николов.
Започнати са и незабавни процесуално-следствени действия за установяване на фактическата обстановка и причините за възникване на огъня. Разпитани са пътници от пострадалите вагони. По първоначални данни на пътувалите, в купе № 6 на кушет вагона /втори по ред в композицията след фургона/ около 23.20 часа след счупване на луминисцентна лампа възниква пожар, който първоначално обхваща пердетата на прозореца, след което пламъците се разпростират в цялото купе. За възникналия пожар незабавно е бил уведомен кондуктора на вагона, който също се е включил в гасенето на огъня. По свидетелски показания, използвани са три пожарогасителя. След като е установено, че пожарът не може да бъде загасен и в резултат на усложнената обстановка от паниката, обхванала пътниците, кондукторът спрял принудително влака с аварийната спирачка. В този момент огънят се прехвърлил и върху първия спален вагон. След спиране на влака пътниците бързо напуснали двата горящи вагона през вратите и прозорците. Огънят е локализиран към 3.30 часа и по-късно окончателно погасен.
От Транспортна полиция са предприети мерки за установяване на самоличността на пътниците в двата вагона, част от които са разпитани от дознател от РУТП - Мездра. Към момента продължава огледът от оперативно-следствената група. Към нейния екип са се присъединили двама следователи от Национална следствена служба. За изясняване на причините и обстоятелствата, свързани с възникването на пожара и за подпомагане на разслдващите, в Червен бряг е изпратена група от четирима експерти от ГДПБЗНС и от Научно-приложния институт на националната пожарна.
По първоначални данни в двата изгорели вагона са открити телата на трима загинали, предстои окончателно уточняване на жертвите. Предприети са действия чрез пътническо бюро “Рила” за установяване на хората, купили билети за пътуване с този влак.
В болницата в Червен бряг са постъпили за лечение деветима човека, включително двама служители на МВР, спасявали пътниците. Единият от тях е с опасност за живота. Пострадалият полицай Христо Христов от РПУ-Червен бряг е служителят, помогнал на трима пътници да напуснат горящия вагон. Състоянието му е стабилизирано. /Снимката е на БГНЕС/