Новини » Спорт

Латвала е победител в първия ден на Корона Рали Мексико

02.03.2008г

Латвала е победител в първия ден на Корона Рали Мексико Пилотът на ВР-Форд Абу Даби Световен Рали Тим Яри-Мати Латвала и неговият навигатор Мика Антила спечелиха три скоростни етапа от вчерашните осем отсечки на Корона Рали Мексико и поведоха в общото класиране на третия кръг от световния шампионат, предаде сайтът RallyXpress. Екипажът на финландците изпреварват световните шампиони от Тотал Ситроен-Спорт Себастиян Льоб/Даниел Елена (Фр, Ситроен С4 WRC ) с 9.6 сек и с 22.4 от екипажа на Субару Световен Рали Тим Крис Аткинсън/Стефан Прево (Субару Импреза WRC 2007 ). Четвърти е вторият тандем на „сините” - Петер Солберг/Фил Милс (Субару Импреза WRC 2007 ), които изостават на 1:01.9 мин от лидера. 22-годишният Латвала, който по-рано по-този месец стана най-младият пилот, печелил кръг от световното първенство, поведе в класирането, печелейки първия етап Алфаро 1 (22.96 км), изпреварвайки Аткинсън с 3 и Джиджи Гали (Ит, Форд Фокус RS WRC ) със 7.3 сек. Оттук нататък Яри-Мати поведе колоната независимо, че на три пъти (Ортега 1 – 23.83, Ел Кубилете 1- 18.87 и втория Суперспециален етап – 2.21 км) победител бе Льоб. Интересното е, че засега очакванията за проблеми с двигателя на „це-четворката”, които Себастиян имаше в шейкдауна, не съществуват. Засега французинът сякаш не е притеснен от техниката. „Стартирах напълно отпочинал и с нагласата от шведското рали, че мога да бъда много бърз в Мексико – категорично обявява Латвала. – За мен е изненада, че вода в класирането, защото намеренията ми от предстартовите планове бяха да се боря за място на подиума в Мексико.” Според Латвала изненада идва и от това,че по време на първия тур от Корона Рали Мексико той е имал няколко силни удара в камъни, но гумите Скорпион на Пирели са издържали на този своеобразен „краш-тест”.