Новини » На път

36 578 моторни превозни средства са проверени на територията на България в рамките на кампания



Admin23.09.2012г 

36 578 моторни превозни средства са проверени на територията на България в рамките на кампания

Засилен контрол по спазване на разпоредбите за използване на обезопасителни колани от водачите на моторни превозни средства и пътниците на предните и задни седалки, както и за използване на системите за обезопасяване на деца, бе осъществена на територията на всички държави-членки на ЕС от 10 до 16 септември. Контролната операция има за цел подобряване безопасността на движението и предприемане на ефективни мерки за ограничаване на нарушенията и пътно-транспортните произшествия.
В рамките на едноседмичната операция, координирана от Европейската мрежа на службите на „Пътна полиция“ в ЕС /TISPOL/, на територията на страната са проверени общо 36 578 моторни превозни средства. Констатирани са 3882 нарушения на водачи. Установени са и неспазвания на изискванията за използване на колани от пътуващите на предните и задните седалки – съответно 693 и 638 нарушения. Регистриран е ръст на случаите на неизползване на детски обезопасителни системи - 145. При проведената през март месец т.г. контролна операция броят на констатираните нарушения бе 127.
В хода на акцията водачите са проверявани и за наличието на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”. 63 са съставените актове за установено административно нарушение по Кодекса на застраховането.
В периода на засиления контрол са регистрирани също така редица криминални престъпления - транспортиране на нелегални емигранти, крадени стоки и цигари без бандерол, притежание на наркотични вещества и управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда.
Най-голям е броят на проверките, осъществени на територията на Хасково – 2623, София – 2438, София-област – 2003 и Благоевград – 1880. Най-много са нарушенията, констатирани в областите Монтана – 26,06%, Варна – 20,00% и Търговище – 18,97%. Най-малко са регистрираните неспазвания на изискванията за използване на обезопасителни колани в Стара Загора – 6,01%, Ямбол – 6,17% и Видин – 6,55%.
От TISPOL отчитат, че провежданите едновременно във всички европийски страни масови кампании по пътна безопасност и засилен контрол имат изключителен превантивен ефект и оказват положително въздействие върху поведението на водачите.




Коментари

Добави коментар

Реклама