Admin04.01.2013г
Американски клиенти на Toyota ще получат компенсации, общият размер на които ще достигне около 1,4 милиарда долара, което е рекордна за страната сума.
Според Reuters, тази крачка на японския автогигант е била наложена от масовите дела на пострадали от внезaпно неочаквано ускоряване на автомобилите им, предизвикани от самопроизволно задържане на педала на газта. Достигнатото между Toyota и юридическата фирма Hagens Berman, представляваща интересите на пострадалите, съглашение предвижда освен компeнсациите за 16 милиона собственици на Toyota, Lexus и Scion, с проблеми в периода 1998-а - 2010-а, още редица други разходи.
В тях влизат безплатен монтаж в над три милиона коли на трите марки на специална система, осигуряваща приоритет на педала на спирачката над този на газта при едновременното им натискане, покриване на всички съдебни разходи и изплащане на 250 милиона долара на собственици на коли, в които е невъзможно монтиране на тази система, както и още 250 милиона на собственици, които са имали проблеми и заради това са продали колите си на неизгодно ниски цени.
Представителите на Toyota предполагат, че, съгласявайки се с рекордната компесаторна сума, компанията може да закрепи имиджа си, както на американския, така и на останалите пазари в света. Крачката връща и вярата на инвеститорите в марката - след обявяването й акциите на Toyota Motor Corp на токийската борса увеличиха стойността си с 3%.
Източник:Toyota-ще-плати-1-4-милиарда-съдебни-компенсации-в-Щатите" rel="nofollow" target="_blank">Автопрес