Admin04.04.2013г
Психолозите отбелязват днес професионалния си празник.
Управителният съвет на Дружеството на психолозите в България - регионален клон Стара Загора поздравява всички свои колеги - психолози, по случай 4 април - Национален ден на психолога в България и 25 април 2013 г. - Международен ден на психолога, който се отбелязва от ООН с участието на всички професионални асоциации на психолозите по света.
Практическата роля на психолога намира приложение в най-широк спектър от човешката дейност. Особено важна е неговата оценка при подготовката на бъдещите шофьори и провеждането на психотестове за водачи на моторни превозни средства.
За съжаление, напоследък зачестиха случаите, когато центрове в страната по най-безотговорен начин издават фалшиви психотестове за водачи на обществени превозни средства.
Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” проведе масирана акция през март за проверка на всички 200 психолаборатории в страната, които издават документи за професионална годност на водачите на обществени превозни средства, съобщи пред „Монитор” шефът на агенцията Валентин Божков. Той допълни, че вече са ясни около 15 центъра, които ще бъдат затворени с предварително изпълнение на заповедта.
Акцията започна след получен сигнал за една от лабораториите, която издавала документи без кандидат-професионалният водач да е стъпвал там.
За изключително важната роля на реално проведените психотестове и връзката им с безопасността на пешеходци и шофьори по пътищата, Минчо Николов – член на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в Стара Загора заяви:
Психологическите изследвания целят проверка и оценка на психологическата годност и състоянието на изследваното лице. Тестът измерва дали качествата на кандидата за шофьор отговарят на изискванията за категорията, която бъдещият водач желае да придобие - C , C1, D, D1 или професионална група - таксиметров водач (психотест за такси). След тестването се изготвя прогнозна оценка на психологическата годност на кандидата, която е валидна за 3-годишен период от датата на изкарване на психотеста.
Изследването се състои от три основни компонента. Първият е свързан с попълването на въпросник. Вторият измерва бързината на реакциите на пътя със специална машина (вместо автомобил), а третият е събеседване с наблюдаващия психолог.
При психодиагностиката няма правилни и грешни отговори. Колкото и да се стараете, не можете да препишете, да налучкате верния отговор или да го запаметите предварително. Единственото, което бихте постигнали е да се покажете по-скоро в негативна или не толкова благоприятна светлина. Затова е важно да сте напълно искрени и откровени при събеседването с психолог.
Изследването е важно, защото преценява не само психо-моторните характеристики на кандидата, но и неговия праг на търпимост и ниво на стрес. Тези фактори са определящи при предизвикването или избягването на ПТП.
Според статистиката, всеки ден около 50 шофьори остават без книжка и ако считате, че има вероятност да станете един от тези водачи е препоръчително да използвате случая и да поговорите с психолог, за да увеличите нивото на себепознанието си. Това може да помогне не само на вас, но и на всички участници в движението.