Admin19.08.2013г
В южнокорейския град Гуми тръгнаха първите два електробуса, получаващи ток от кабели, разположени под пътното платно. Машините използват технологията OLEV, която позволява изоставянето на контактните мрежи за захранване, познати от тролеите, както и използването на по-малки на тегло акумулатори.
Системата OLEV, разработена от Южно-Корейския институт за наука и нови технологии, използва магнитно поле, създавано от кабелите под покритието на пътя. Полето се преобразува в ток от разположени под дъното на електробуса приемници.
Има две разновидности на системата – при едната кабелите са разположени под асфалта по цялата дължина на трасето за движение, а при втората на определени места, да речем на спирките. В първия случай дори няма нужда реално от акумулатор, а при втория той може да е доста по-малък от този, който би бил необходим за изминаване на същото разстояние без дозареждане. При всички случаи за полагането на кабела са нужни максимум разкриване на 5-10% от пътното платно.
Засега двата електробуса курсират по 24-километров, кръгов маршрут в центъра на града, между жепе-гарата и жилищния район Индон. Разстоянието от пътя до дъното на автобуса се подържа на 17 см, а общата мощност, която се получава от мрежата в буса е 100 кВт или 136 к.с.
Създателите на системата твърдят, че тя е безопасна за другите автомобили в движението и пешеходците, защото магнитното поле се задейства само при появата на електробуса на пътя. Така, освен това, се икономисва и електроенергия.
Новата корейска система е първият случай, когато подобна технология се ползва в обществен транспорт постоянно. Кметството на града планира до година да пусне в оборот поне още 10 електробуса.
Източник:Автопрес