Admin19.09.2013г
Европейският етикет оказва нарастващо влияние върху избора на гуми при европейските автопаркове. Това е изводът от скорошно изследване, проведено от световния производител на гуми Goodyear, което включва собственици и мениджъри на автопаркове в пет Европейски страни .
Проучването обхваща четири основни области:
• Въздействието на Европейския етикет за гуми
• Критериите за избор на гуми
• Икономическата среда
• Законодателството за зимните гуми
Резултатите показват, че повече от половината от анкетираните (54%) заявяват, че етикетът оказва влияние върху избора на гуми, като 2/3 от тях (66%) определят горивната ефективност като най-важния от критериите на етикета. Подчертано 86% от анкетираните определят информация за пробега като значима при взимането на решение за покупка и биха искали да бъде добавена информация за износването на гумите.
В сравнение с проведенето през 2011 година проучване, това изследване показва още, че вече мениджърите на автопаркове са запознати не само с важността на етикета, но и неговата значимост при взимането на информирано решение за покупка.
Въздействието на Европейския етикет
Проучването също изследва до колко анкетираните са осведомени за етикета, как степенуват критериите, дали е необходимо включването на допълнителна информация в етикета, както и неговото въздействие.
55% от отговорилите свидетелстват, че са запознати в детайли със законодателството, 26% са заявили, че е необходимо да научат повече, а 19% казват, че никога не са чували за законодателството. Нивото на информираност варира в цяла Европа, например, в Испания нивото на информираност е значително по-ниско от това в другите страни.
При степенуване важността на критериите, 66% слагат горивната ефективност на първо място, 30% избират сцеплението на мокро и едва 4% - нивата на външен шум. На въпроса дали трите критерия са достатъчни за вземането на добро решение за покупка 49% отговарят, че имат нужда от още информация. Всъщност 86% биха искали да разполагат с информация за износването на гумата. Въпреки това френските оператори са доволни от етикета такъв какъвто е, като 71% нямат нужда от допълнителна информация, а 20% от запитаните биха искали показателят за регенериране да бъде също включен в етикета.
На въпроса как влияе етикета върху бизнеса по отношение на икономията на средства и безопасността, 78% от запитаните отговарят, че се отразява и на двете. Въпреки това, в Германия само 34% се съгласяват с това, а 61% отговарят, че не се отразява по никакъв начин.
По отношение на влиянието на етикета върху избора на гуми, резултатите са разделени по равно – 54% отговарят, че влияе върху избора, а 46% - казват, че не се отразява. В Германия и Полша например, съответно 66% и 65% отговарят, че етикетът не оказва никакво влияние.
Критерии за избор на гуми
На автопарковете беше зададен въпроса до каква степен решенията за покупка се основават на препоръките на производителите за приложение на гумата или на представянето на гумата. Като цяло 65% отговарят, че базират решенията си на представянето на гумата, като във Франция и Германия респективно 81% и 74% отговарят така.
Операторите посочват съпротивлението при търкаляне, което директно се отнася към горивната ефективност, като най-важния критерии за камионните гуми. Тук 77% определят съпротивлението при търкаляне като „важен” или „изключително важен” показател, пробегът е на второ място с 76%, следващият показател е сцепление на мокро – 75%, а разходът на километър пробег на четвърто място (68%). Следват сцеплението на сняг и равномерно износването (51% и 50%).
При сравняването на резултатите на национално ниво, те варират до известна степен. Във Франция разходът на километър и сцеплението на мокро се позиционират на първо място с 63%, съпротивлението при търкаляне е на следваща позиция с 62%, следвано от пробега с 58%. Италианските автопаркове давата основен приоритет на разходите на километър с 79%, оценяващи го като „важен” или „изключително важен”. Италия е единствената страна, която дава високи оценки (54% и повече при всеки един от запитаните) на всички 12 критерия, изброени в проучването. Полските компании поставят на четвърта позиция равномерното износване (60%). Цената на километър попада на трета позиция пред сцеплението на мокро с 80% при испанските автопаркове.
Предизвикателства за индустрията
Цената на горивото е на челна позиция в списъка с предизвикателства, пред които ще се изправи транспортната индустрия в близко бъдеще с 91%, а съвкупността от всички останали разходи се класира на второ място, с 84%. По-стриктният контрол върху емисиите на CO2, изискван от Европейския съюз, и пътните такси са съответно на трето и четвърто място със 75% и 74%. На въпроса „Какви стъпки предприехте, за да намалите оперативните разходи?“ 81% от запитаните отговарят, че са монтирали, или възнамеряват да монтират горивно ефективни гуми. Намаляване на инцидентите свързани с повреда на гумите и обучението на шофьорите са поставени на втора и трета позиция (със 75% и 82%) като едни от най-големите предизвикателства.
Зимни гуми
Със засилването на изискванията за зимните гуми, 53% от автопарковете казаха, че са сменили своите гуми за зимата. Половината запитани отговориха, че сцеплението при снежни условия е най-важното качество на зимните гуми. На второ място е сцеплението при мокри условия с 47%, а добрата цена на трето с 37%. В различните държави обаче, приоритетите варират, тъй като в някои страни климатичните условия намаляват нуждата от зимни гуми.
Допълнителна информация
През юни 2013, осем месеца след представянето на европейския етикет за гуми, Goodyear възложи на MV2 Conseil във Франция да направи проучване сред автопарковете, включващо участници от Франция, Германия, Италия, Полша и Испания. Целта му е да направи оценка на ефекта, който са постигнали новите етикети откакто са представени. Проучването беше проведено между юни и юли 2013г. Включиха се приблизително около 100 автопарка от всяка страна, а общият им брой достигна до 504. Във всяка държава, около 33% от фирмите оперират с между 5 и 25 камиона, 33% - от 26 до 50 камиона и 33% - с 51 или повече камиона. В по-голямата част от страните отношението между дълъг и регионален превоз е 50/50, но в случая на Франция е 30/70. Изминатите разстояния варират, но в повечето случаи средната им годишна стойност е изчислена между 97 000 и 120 000 километра. През май 2011, непосредствено преди представянето на новите етикети за гуми през ноември 2012, Goodyear направи подобно проучване на автопарковете, включвашо същите европейски държави, за да предцени какво влияние биха имали етикетите при избора на гуми.
Сравнение с проучването от 2011г.
Проучването от 2011г. показа, че само 38% от запитаните са знаели за предстоящото въвеждане на етикетите. В по-ранното проучване 84% отговарят, че информацията на етикета е достатъчна, но сега 86% искат да се прибави информация за износването на гумите. Резултатите от 2011г. показват, че информацията на етикета влияе на 45% от хората, при избора им за покупка. Сега този процент се е повишил на 54%. В първото проучване, главният приоритет при избора на гуми е била цената на километър, но в последното проучване, на първо място е поставена цената на покупката. Сравнението между двете проучвания показва, че познаването на етикета и неговото съдържание са показали на операторите не само значимостта на самия етикет, но и помоща, която той оказва при избора на гуми.