Новини » Автоновини

Нов сезон - нови гуми



Admin22.10.2013г 

Нов сезон - нови гуми

Видове гуми за леки автомобили
Гумите за леки автомобили са разделени в три категориии – летни, зимни и всесезонни гуми, които се различават частично в дизайна и сместа на протектора. Съдържанието на компонентите в сместа на всеки един от видовете гуми е специално проектиран, така че да е релевантен на сезона и е съобразен с типичната за сезона температура. Средната дневна температура от +7 °C е оптималната граница, при която собствениците на автомобили трябва да сменят гумите си. Всесезонните гуми могат да се използват през цялата година, но те не достигат нивата на представяне нито на летните, нито на зимните гуми.

Маркировка на гумите
Всеки модел гума се произвежда в дозина размери. При избора на гуми всеки купувач трябва добре да разбира маркировката на страницата на гумата. Първото трицифрено число обозначава широчината на гумата в милиметри. Следва наклонена черта и двуцифренo число, обозначаващо размера на профила, който се изразява в процентното съотношение между височината и широчината на гумата. След това число следват буквите B или R, в зависимост от конструкцията на гумата, а именно дали е диагонална (В) или радиална (R) съответно. Последният елемент на маркировката е комбинация от числа и букви, които представят масата и индекса на скорост на гумата. Подходящите гуми за всеки автомобил могат да бъдат открити в сертификата МОТ.

Дата на производство на гумата

На страницата на всяка една гума се намира „DOT“ кодът, който съдържа информация за мястото и датата на производство на гумата. Поради тази причина е важно да се знае, че последните четири цифри на DOT кода показват датата на производство – първата двойка цифри показват съответно седмицата, в която гумата е произведена, а втората двойка годината на производство (например 4809, означава 48 седмица на 2009 година ).
Възрастта на гумите е нещо, което по-голямата част от водачите интерпретират много неточно. Някои от тях смятат, че ако купят гуми на една-две години се сдобиват с гуми с по-малки качества, от тези, които са произведени през текущата година. Това е едно неверно предположение. Новите гуми, ако бъдат съхранявани по подходящия начин, запазват своите качества и свойства за няколко години.

Етикетиране на гумите

От 1-ви ноември 2012 година всяка нова гума, произведена след 1-ви юли 2012 година трябва да бъде индикирана с европейски стандартизиран екикет, който има за цел да информира купувача за представянето на гумата по три критерия – съпротивление при търкаляне, сцепление на мокро и нива на шум. Стандартизираната европейска маркировка осигурява на потребителите достъп до обективна, достоверна и сравнима информация за три важни показателя, но въпреки това етикетът не предоставя пълна информация за цялостното представяне на гумите, особено в зимни условия.

Съхранение на гумите
Всяка гума се употребява няколко сезона и като резултат от това е много важно да се осигури подходящо място за съхранение, през сезона, през който гумата не се използва. Преди да бъдат прибрани за съхранение, гумите трябва да бъдат проверени за щети. Всички чужди тела трябва да бъдат отстранение, гумите трябва да бъдат почистени и оставени да изсъхнат. Най-добре е гумите да бъдат съхранявани върху джантите в хоризонтална позиция, така че страниците им да се докосват. Гумите върху джантите се намират под постоянно напрежение, така че няма опасност най-долната гума да се деформира. В случай, че гумите не се съхраняват върху джантите, те трябва да бъдат поставени във вертикална позиция и трябва да се завъртят поне един-два пъти по време на съхранението. И в двата случая гумите трябва да се съхраняват в тъмно помещение и по възможност на ниска температура.

Налягане на гумите

Гумите се представят най-добре, само ако са напомпани на подходящото ниво. По правило най-подходящото налягане на гумите е написано от вътрешната страна на капака на горивото на автомобила или на касата на шофьорската врата. По-ниското или по-високото налягане на гумите може да доведе до неравномерното износване на гумите и в същото време оказват негативно влияние върху поведението на автомобила. Goodyear включи в мобилната си апликация таблица с предписания за налягането на гумите на много от съвременните превозни средства, за да услесни допълнително шофьорите в намирането на тази информация.

Протектор нас гумата
Протекторът на гумата е най-горната част от профила на гумата, с други думи това е частта, която е в контакт с пътната настилка при движение. Протекторите на отделните гуми се различават. Те имат различен брой надлъжни канали, ламели и различни форми. В сравнение с летните гуми, протекторът на зимните гуми имат голям брой ламели, които подобряват сцеплението при движение на мокра настилка, сняг или на лед. Минималната дълбочината на каналите на протектора на зимните гуми е 4 милиметра, а за летните гуми е – 1.6 милиметра, въпреки това специалистите препоръчват смяна на летните гуми, когато грайферът намалее до 4 милиметра.

Спирачен път
Дължината на спирачния път е един от най-важните параметри за безопасност. Гумите се тестват на различни настилки – суха, мокра, ако са приложими също върху сняг и лед, при които превозното средство трябва да спре напълно докато се движи с 80-100 км/ч. Информацията за спирачния път на гумите се намира на етикета на гумите. Професионалните списания и независимите организации провеждат собствени тестове, които предоставят по-комплексна информация.

Аквапланинг

Аквапланингът е състояние, в което гумата не е способна да изхвърля водата през каналите си, в резултат на което водата постепенно се натрупва и образува слой, който постепенно разделя гумата от пътната настилка. Гумата губи директен контакт с пътната настилка и шофьорът губи контрол върху автомобила. Опасността от аквапланинг нараства при движение с по-висока скорост и при износване на протектора. За това е необходимо да се намали скоростта при наличието на много вода върху пътната настилка, още повече ако гумите са износени.




Коментари

Добави коментар

Реклама