Admin05.11.2013г
Зимата все още бави ледения си дъх, но той неминуемо ще ни настигне. Както жената се оглежда за нещо пухкаво коженко в гардероба си, така и колата изисква известна подготовка за студеното време.
Първата и лесна стъпка е да напълните резервоарчето за измиване на стъклата със зимна миеща течност. Ако не го направите, водата в него или лятната течност бързо ще замръзнат и ледени кристалчета ще запушат тръбичките на пръскачките. Това ще ви наложи да търсите топло място в което да се размръзнат или да изчакате известно време докато моторът успее сам да ги затопли. По бензиностанциите има готова за употреба течност и концентрирана, за която сами трябва да прецените разреждането, съобразно очакваните минусови температури.
Изключително важен в студа е акумулаторът на колата. Много често той сдава багажа именно в ранните студени утрини и вие оставате без желязното си конче в най-неподходящия за това момент. Затова акумулаторът трябва да мине проверка при специалист и при нужда да бъде допълнен с киселина, зареден или дори подменен с нов. Има и още някои неща, които е добре да проверите в оторизиран за колата ви сервиз - маслото, „печката“, спирачките и светлините.
Това което можете да свършите и сами е да смените антифриза на автомобила си, ако е на повече от две години или пък ако през лятото сериозно се е поизпарил и сте доливали на път с обикновенна вода. Задължителна е подмяната на антифриз работил повече от четири години, защото в него са натрупани много продукти от окисляване/ръжда/, инхибиторите в сместта са приключили и вместо да защитава мотора от корозия, самият антифриз става корозионно активен и провокира проблеми в металната част на системата за охлаждане.
Същото важи и за старата спирачна течност, която след три години, заради хигроскопичността си „улавя“ от въздуха доста влага. Това понижава точката й на кипене, появяват се мехурчета в нея, които могат да доведат до блокиране на накладките или пропадане на спирачния педал. В същото време самата течност става инициатор на ускорена корозия на системата. За това майсторите би трябвало да проверят спирачната система за херметичност, както и състоянието на гумените детайли на главния спирачен цилиндър и цилиндрите на спирачните механизми при колелата.
В рамките на подготовката за зимата е добре да помолите майсторите да погледнат още разположените под дъното на колата тръбопроводи на спирачната и горивна системи. Ако колата се експлоатира предимно в градаска среда, където се посипва прекомерно и често силно корозионна солна смес, стоманените тръбопроводи могат сериозно да бъдат повредени от корозията – чак до разхерметизация на системата с всички произтичащи от това негативни последствия – малфункция на спирачките, загуба на гориво и дори опасност от пожар.
Източник:Автопрес