Admin11.11.2013г
Данните от последното изследване, проведено в САЩ, сочат, че шофьорите са готови да се качат на автомобили с автономно управление, но само в случай, че цената на застраховката им падне с 80%. Избор в полза на безпилотните автомобили може да бъде подпомогнат и ако за тях са отделят специални платна за движение в града, което би могло да съкрати времето, изгубено ежедневно в пътуване с 50%.
Изследването е направено по поръчка на застрахователния портал CarInsurance.com и доказва, че главното препятствие по пътя към използването на самоуправляеми автомобили в ежедневният ни живот е недоверието към компютърното управление на автомобила от страна шофьорите. 64% от анкетираните смятат, че компютърите още не могат самостоятелно да приемат решения по начина на който са способни хората водачи.
75% смятат, че управляват автомобила си по-добре от всякакъв компютър и може би същите тези споделят, че едва ли някога биха доверили на автономен автомобил или автобус да откара децата им до училище. Окола 20% от запитаните водачи са заявили готовност да си закупят тапълно автономно движещ се автомобил, ако такъв се предложи на пазара.
Ситуацията в мненията се пpоменя драстично, след като водачите са били запитани дали ще си супят подобен автомобил, ако застраховката им поевтинее с 80%. В този случай 34% са казали, че е „много вероятно“, че ще се бръкнат за подобен автомобил при такава евтина застраховка, а други 56% съобщават, че биха размисли върху такава възможност. Едва 10% са изключили напълно възможността за закупуване на автономен автомобил, дори и при такова намаление на застраховката.
По данни от друго изследване, проведено от консултинговата компания KPMG, водачите биха били по-възприемчиви към използването на автономни машини, ако им се предоставя отделна лента за движение, оградена от колите на другите участници на пътя и ако това доведе до съкращаване на загубеното им ежедневно време в пътуване с 50%.
Изследването на застрахователите от CarInsurance.com, включвало и въпрос за това, с какво биха предпочели да се занимават водачите в колата по време на пътуването, когато е управлявана от компютъра. 26% отговарят, че биха си чатили и есемесвали с приятели, 21% че ще четат, 21% че ще се наслаждават на изгледа от прозорците на колата или че ще следят пътя, 10% биха спали, 8% биха гледали филми, 7% да играят карти или други игри, а едва 7% са направили избор в полза на работата си.
Всички анкетирани са се обединили около мнението, че автономните автомобили ще станат реалност, заради усилията на автопроизводителните компании, а не заради компютърните гиганти като Google или Microsoft. В последните вярват едва 15% от анкетираните, докато болшинството - 54%, отдават предпочитанието си в тази сфера на компании, като Honda, Ford или Toyota. 18% смятат, че подобен автомобил спокойно може да направи Tesla Motors, 12% пък вярват, че те ще са дело на Apple или Samsung.
Трябва да се подчертае, че според данни на трето изследване, проведено от компанията Cisco Systems, болшинството купувачи в света се отнасят положително към технологията на самоуправляемите автомобили. В 10 страни на света над половината от участниците на това глобално изследване – 57%, са заявили, че не са против пътуванията в автомобил с автономно управление.
Интересен момент е че с най-голямо доверие безпилотните автомобили се ползват сред потребителите в страните с с развиващи се пазари - Бразилия (96%), Индия (86%), Китай (70%), Русия (57%), докато в страната с една от най-развитите икономики и пазари в света – Щатите, доверието към роботизираните автомобили с автономно управление е около 60%, обобщава Автопрес.