Admin12.12.2013г
Има застрахователни компании които плащат откупи за откраднати техни автомобили. Тази порочна практика разкри пред БНТ шефът на Столичната полиция Ивайло Спиридонов. По този начин застрахователите акумулират престъпност и дават финансов ресурс в ръцете на тези хора, които крадат.
Началникът на СДВР обясни и схемата, по която компаниите процедират, която той посочи, че се е превърнала не в тенденция, а в практика в последните години. Ако всяка година в столицата се крадат 1700 автомобила, 600 от тях са висок клас.
От тези 600 автомобила пък - 325 са върнати, т.е. има оперативна информация, че някои от застрахователните компании заплащат 10% от сумата на автомобила на автокрадците, за да им върнат колата.
Или изчислено в цифри печалбите от въпросната схема възлизат на малко под 5 милиона лева годишно. Спиридонов подчерта, че става дума за анализ на негови колеги, които работят по тази линия.
На въпроса дали е запознат със схемата застрахователи да поръчват кражби обаче той отказа да коментира под предлог, че тя не му е известна.
Не изненадващо София се оказва най-благоприятното място за автокрадците поради анонимността, която гарантира града и изобилието от автомобили от всякакъв клас. Затова в столицата се стичат автоджамбази от редица градове, предимно Перник, Ботевград, Монтана и Враца.
Не стана ясно колко се печели от въпросната практика, но пък стана известно, че в София се крадат предимно коли от среден и нисък клас.
„Тези автомобили, много от тях, се изкарват извън столицата, разфасоват се и се връщат в автоморги и магазини за авточасти", посочи шефът на Столичното МВР.
Той не отрече и твърденията, че се правят двойници на катастрофирали коли, подчертавайки, че в годините назад тази престъпност е била изключително остаряла. Като причина за това Спиридонов определи изключително остарялата ни законодателна уредба и по-точно наказанията в нея, които според него за нищожни.
Нужно е, посочи той, за доказване на кражбата да има лице за свидетел. "Според вас имали такова в 4 часа сутринта, когато е извършвана кражбата", недоумява Спиридонов.
По думите му правораздавателната система е такава, че когато не може да се докаже кражба, се доказва незаконно проникване, за което наказанието е от порядъка на до 3 години затвор с 1000 лева глоба, мярка, която според Ивайло Спиридонов не е достатъчно голяма.
Шефът на СДВР призова шофьорите, които слизат за малко от автомобилите си, за да си купят кафе или вестник, да не оставят двигателя включен, тъй като това е един от обичайните начини автомобилът им да бъде откраднат.
Ивайло Спиридонов коментира и залавянето на известния и дълго търсен автоджамбазин Асен Колев-Хастара. Той благодари на колегите си за добре свършената работа, но не се нае да обещае, че след залавянето му автокражбите ще намалеят.