Новини » Любопитно

Купуване на втора ръка кола – рискове



Admin27.01.2014г 

Купуване на втора ръка кола – рискове

Няма по-добра кола от новата /или държавната в соц. времената/! Това си е истина, но не е достъпна за всеки. Стандартният българин кара кола втора ръка, обикновенно „нов внос“ и в доста случаи си я чука на главата, след като внезапно се озове пред проблема за оправянето й. При закупуването на стар автомобил има няколко варианта – да си го внесем сами, да го купим от търговец на коли, от оторизиран представител на автопроизводител или от частно лице.

Страните от които се внасят повечето стари коли в България са Германия, Австрия, Италия, Холандия и Швейцария. Напоследък се внасят доста коли и от Англия, но обръщането на волана е скъпо, качеството е съмнително. Колите от Германия и Австрия се предпочитат поради добре поддържания двигател и документация, но често имат проблеми с ръжда по купетата. Всъщност за дължината на живота на колата състоянието на купето е по-важно от това на двигателя. От друга страна, проблем в двигателя може да ви остави на пътя, а купето не, освен ако не се разстеле по пътя като чаршаф.

При избора на автомобил втора ръка има три основни неща за гледане:
Първото е купето. Най-важното тук е в "биографията" на колата да няма катастрофи, свързани с промяна геометрията на купето. Даже възстановените със специалните съвременни стендове за екстензии купета, имат нарушени силови конструкции, които могат значително да влошат експлоатационните характеристики (ускорено износване на елементи от окачването, на гумите, увеличен разход на гориво) и безопасността, заради промяната в коравината на купето след удара. За възрастта на автомобила най-добра информация можете да получите от VIN номера на рамата.

В някои случаи възстановителната работа е толкова добра, че дори опитен специалист трудно може да открие проблема и това изисква поглеждане под тапицерията на колата в търсене на следи от ремонта. Трябва да се отбележи, че независимо от развитието на технологията и материалите, по елементите на купето, преминали ремонт, корозията се изявява доста по-бързо. Добре е да се види и дъното на колата за ръжда, удари, състоянието на изпускателната система.

Вторият и трети критерии при избора на автомобил втора ръка са пробегът и редовното преминаване на сервизно обслужване. Цената на автомобил втора ръка се определя от две неща - естетиката на външния вид на автомобила и пробега. Но два външно еднакви автомобила с еднакъв пробег от стотина и повече хиляди километра могат да имат сериозна разлика в качеството си в зависимост от това как са били гледани – жестока експлоатация и ремонти само при екстренна нужда или с редовно сервизно обслужване. Затова е добре да искате сервизната книжка на колата, а и след покупката да я водите редовно, ако след време искате да я продадете на по-добра цена.

Какво се гледа? При външния оглед се търсят най-уязвимите за корозия места, симетричноста, еднаквостта на светлините, дали е пребоядисвано изцяло или частично. Всеки забелязан дефект ще ви помогне при пазаренето. Вътре в колата вижте педалите и шофьорската седалка – ако са изтрити и има калъфка, то колата е на много километри, дори и да изглежда изрядно. Капакът над мотора и състоянието на моторния кош показва доколко грижовен е бил предишният стопанин.

Проверете елпакета, действието на коланите, стегнатостта на седалките, усетете наличието на влага и миризма на мухъл. Проверете парното дали духа топло, може да има проблеми по отоплителната инсталация, която се ремонтира традиционно трудно, проверете и климатика дали изстудява въздуха или само духа! Безпроблемният климатик изстудява почти мигновено.
Една кола на 250 хиляди километра може да е много по-добра от друга, същия модел на 150 хиляди, така че километрите може да са само някакъв фактор, но не и определящ. Показанията на километража по принцип са фалшиви, пък и състоянието на една кола зависи най-вече от подръжката й, а не от навъртяните километри. Неравномерното износване на гумите може да е заради проблеми в окачването.

Двигателят по принцип е измит преди продажбата, но външния му вид говори доста, особенно ако има течове или следи от тях, а черната спирачна течност и кафявият антифриз говорят за занемарена поддръжка. Запалването на вотора трябва да стане на студено, шумът трябва да е равномерен, да няма свирене, придръпване, дрънкане, да не подскача върху тампоните при форсиране, вижте и пушека, за който като признак за диагностициране писахме в предишния брой.
За пробега може да се съди по луфтовете на окачването и кормилното управление. Превключването на предавките трябва да е леко и без прихъркване, износването на съединителя се проверява с рязко отпускане, което би трябвало да изгаси мотора веднага.
Задължително е да се направи кратка обиколка с автомобила с отворени прозорци за да проследите за нетипични шумове от двигателя, купето, скоростите, съединителя и ходовата част.. При бавен ход пуснете волана на равно място и вижте дали колата не криви, а предницата да е стабилна.

Добре е да поискате проверка на колата в оторизиран сервиз, дори и това да ви струва отказ за отбив в цената. Помнете, че често евтиното излиза доста скъпо, а скъпото не винаги е най-доброто. След покупката е задължителна смяната на маслото в двигателя и предавателната кутия, на антифриза, дори и да изглежда добре, спирачната течност, на ангренажния ремък и ролка, други ремъци, филтрите – маслен, въздушен и горивен с части от официален техен вносител.
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама