Новини » Любопитно

Top 5 на най-добрите ретро-коли през 2013-а



Admin27.01.2014г 

Top 5 на най-добрите ретро-коли през 2013-а

Класацията е на Автопрес:
5. Pontiac Bonneville Special (1954)
Pontiac Bonneville Special е специално построен концепт, показан по време на изложбата General Motors Motorama през 1954-а. Това е първият двуместен спортен автомобил направен от Pontiac по дизайн на известния дизайнер Харли Ърл. Направени са само два прототипа - боядисани в матално-бронзово и емералд-зелено с намерение да бъдат представени по време на пътуващата изложба едновременно в балната зала на хотел Уолдорф-Астория в Ню-Йорк и Pan Pacific Auditorium в Ел Ей.

Дизайнът е подчинен на увлечението на американците по аеронавтиката и ракетния дизайн през 50-е години на миналия век. Пластмасовото купе е развито с помоща на аеродинамичен тунел и придава на колата вид, като че и е с ракетен двигател.

Интериорът е изключителен за времето си и спокойно би могъл да направи сериозна конкуренция на сегашните, моделирани с помоща на компютър. Приборното табло е гладко, с форма на крило, с хоризонтално разположение на инструментите с футуристичен изглед. И двата автомобила оцеляват до наши дни, собственост на жител на Илинойс. Единият от тях е продаден за последно през 2006-а на търг от къщата Barrett-Jackson за $2 800 000.

4. De Lorean DMC-12 (1981)
De Lorean DMC-12 е спортен автомобил правен от De Lorean Motor Company от 1981-а до 1983-а, като единствен модел на компанията. DMC-12 има врати тип крила на чайка, но е най-известен с участието си във филма-трилогия "Завръщане в бъдещето". Първият прототип е направен през март 1977-а, a по време на производството на колата в Дънмъри, Северна Ирландия са направени няколко промени в екстериора, интериора и колелата. Произведени са около 8500 коли от които се смята, че съществуват около 6000 в наши дни.

Независимо, че са произвеждени в Северна Ирланидия колите DMC-12 са били изнасяни най-вече за Щатите и затова почти всичките са с леви волани.

3. Chrysler Thunderbolt (1941)
През 1941-а Chrysler върви здраво нагоре и иска да покаже на света, че технологията и дизайнът на моделите му изпреварват времето. Затова е създаден моделът Chrysler Thunderbolt от който са направени само шест екземпляра и са били разпратени в цялата страна за да взимат участие в различни изложби. Всяка от тях е имала различно оборудване и цвят. Четири от тяхвсе още съществуват. Колата е наречена “pushbutton car”, защото показва на света тази опция, тогава осигуряваща задния капак, вратите и задвижва прозорците без физическа сила от страна нашофьора. Името “Thunderbolt” идва от това на колата за поставяне на скорост на суша от 1938-а с два 12-цилиндрови мотора Rolls-Royce. Разрешението за ползването на името е дадено на Chrysler от капитан Джордж Истън.

В аеродинамично отношение колата наистина изпреварва времето си, но под капака няма нищо специално. Двигателят е Chrysler с мощност 143 к.с., задвижването е с автоматик. В основата на колата е конструкцията на модела от 1940-а Crown Imperial.

2. GM Futurliner Parade of Progress (1950)
Навремето GM прави 12 от тези футуристични автобуса под ръководството на дизайнера Харли Ърл, като подвижна изложба за техническите поситжения на компанията. Машината има отваряща се страница, издърпаваща се навън сцена, много интересен куполообразен шофьорски кокпит на втори етаж в предната част. Автобусите са използвани в своеобразния "Парад на прогреса".

В момента само три от машините са възстановени в оригиналния си вид. Двигателят е от камион на GM, монтиран е бордови генератор. Един ото реставрираните бусове е продаден на търг за $4.1 милиона от Barrett-Jackson през 2006-а.

1. Chevrolet Corvette (1953)
Corvette е първият масов двуместен спортен автомобил на Америка. Купето е направено от революционен за времето си композитен материал, наречен стъклопласт. Под радикално новото за времето си купе са били използвани стандартни за Chevrolet компоненти - редивия, шестцилиндров мотор “Blue Flame”, двустепенен автоматик Powerglide и барабанни спирачки. При лансирането на колата откликът е бил много слаб и GM сериозно мисли да закрие проектът. Благодарение на избягалият от съветската власт конструктор Зора Аркус-Дунтов, който заменя мотора с новия V8 и го комбинира с тристепенна механична трансмисия, колата се превръща в истински хит. Трансформацията спечелва на Дънтов прякора “Father of the Corvette”.

 




Коментари

Добави коментар

Реклама