Промяна в минималното тегло на болидите ще обсъждат техническите ръководители от Формула 1
11.04.2008г
Техническите ръководители на Формула 1 ще обсъждат евентуалните промени в изискванията за минималното тегло на болидите през следващия сезон заради въвеждането на системите за регенериране на кинетичната енергия (KERS). Всички отбори работят активно върху развойната дейност на KERS – системите за повторно използване на енергията, които ще осигуряват кратковременно увеличаване на мощността на болидите във Формула 1 по време на състезанията. Първата генерация на новата концепция по всяка вероятност ще доведе до значително увеличаване на теглото на автомобилите, като според някои отбори границата от минималните 605 килограма ще бъде прехвърлена с лекота. Ако това се случи, ще се налагат компромиси с вариациите по отношение разпределението на теглото, което е възможно благодарение на допълнителния баласт. Техническата група към Формула 1 ще обсъди този въпрос. Интересното в случая е, че не всички отбори подкрепят идеята. Според някои едно от предизвикателствата за предстоящия сезон е максималното олекотяване на KERS, което да не се отрази съществено върху вариациите с баласта и минималното тегло.
„Ще се радваме да обсъдим този въпрос, макар че това е едно от предизвикателствата по отношение развойната дейност на KERS”, коментира техническият директор на
Honda Рос Браун пред Autosport. „Системите, които са предназначени за серийните автомобили, не са атрактивни, когато са тежки. Искаме да въведем високоефективни технологии, при които в минимално количество обем и маса да се съхранява максимално много енергия. Това е предизвикателството на KERS. Промяната на ограниченията по отношение на теглото е нещо, с което трябва да с внимава много. Със сигурност ще ни улесни, но не мисля, че е правилното решение. Догодина аеродинамиката ще бъде ревизирана, така че има откъде да спестим допълнителни килограми.”
Колегата на Браун в екипа на Red Bull Racing Джеф Уилис коментира, че отборът все още има нужда от това да бъде убеден в рационалността на една такава промяна. „Искаме да видим конкретни аргументи по този въпрос, за да се съгласим с евентуалното изменение на правилата. На този етап работим върху концепция, която няма да се отрази върху теглото на нашия автомобил.”
Спортният директор на
BMW Марио Тайсен няма категорично мнение по въпроса. „Ще сме щастливи независимо какво е решението. И в двата случая ни предоставя определени възможности и съответно рестрикции. Ако минималното тегло остане такова, каквото е сега, предизвикателството по отношение на баласта ще бъде наистина голямо. Ако промяната бъде приета, отново ще можем да върнем баласта в автомобила, но това се отнася не за един-единствен отбор, а за всички.”
Тайсен е въодушевен от идеята за KERS, въпреки че голяма част от общността е критично настроена. „Според мен тези системи са нещо изключително вълнуващо. За разлика от много други в падока аз наистина ги подкрепям поради технологичния им аспект. Може да сте сигурни, че някои от бъдещите ни серийни модели ще се възползват от концепциите, разработени за Формула 1. Развойната дейност в тази насока ще се движи с много бързи темпове. Дизайнът на тези системи отива далеч отвъд класическите концепции, които се използват при хидбридните автомобили. Мисля, че това може да ни е само от полза.”
„Друг един плюс е, че Формула 1 ще придобие напълно нов облик и надявам се, най-накрая ще се стабилизира. Ще привлечем и нови спонсори. От моя гледна точка това е един скъп експеримент, но си заслужава усилията”, завършва Тайсен.
Информацията е на ams.bg.