Новини » Любопитно

Концептът Quant e-Sportlimousine - третият електропът?



Admin09.02.2014г 

Концептът Quant e-Sportlimousine - третият електропът? Двата главни източника на енергия в момента за екологично чистите коли са акумулаторите и горивните клетки.Компанията от Лихтенщайн Quant има намерение да предложи трети път за доставка на нужната енергия за електромобилите. В четириместния й концептуален седан e-Sportlimousine с дължина 5,25 м ще работи акумулатор, който е наречен от създателите си Nano Flow Cell. Авторът на проекта го смятат за революционен и смятат, че той ще даде нов тласък за развитието на електротранспорта.

Лихтенщайнците не наричат творението си концепт-кар, а ходов прототип. И, според името, което са му дали, тази машина би трябвало и да е доста бърза. А спортните електроколи са много по-взискателни към източника си на електроенергия, отколкото познатите ни досега и не много бързи серийни електрокари с изключение на на Tesla S.

Технологията, която е използвана в Quant e-Sportlimousine – поточен акумулатор - Flow Cell, е известна отдавна. Тя се основава върху използването на две отделни течности с разтворени в тях активни вещества, разделени от йоннообменна мембрана. Наричат се поточни клетки, защото има две помпи, които постоянно прекарват електролита през работната зона.

Преимуществата на тази система пред литиево-йонните акумулатори е практически неограничения брой цикъли на презареждане, отсъствието на вредния „ефект на паметта“ на акумулатора, бързото действие и най-важното – възможността за презареждане не чрез свързване с битова или специална електромрежа, а с простата замяна на отработилия електролит с пресен. Друг плюс, този път пред машините на водород и горивни клетки, е отсътвието на компоненти работещи под налягане.

В съвременната поточва батерия „сърцето“ е затворен обем, разделен на две от йонообменната мембрана. Край нея върви постоянен поток от електролити, но няма пряк контакт между тях и отсъстваща заради това химическа реакция. При подаване на напрежение отвън на анода и катода става обратното превръщане на отработилата форма на електролититите отново в активна.

Вариантите на двойките химически вещества са няколко - желязо-олово, желязо-титан, бром-водород и др. В някои варианти се използват киселини, например сярна. Наскоро беше обявено за разработка на поточна батерия без метали, работеща с органични компоненти /хинони/. Какво точно използват лихтенщайнците – дали някои от съществуващите или собствен метод ще разберем в началото на март на автосалона в Женева.

Системата, естествено, има и минуси. На първо място ниската плътност на съхраняване на енергията. Поточният акумулатор, направен с известните досега компоненти и с достатъчен капацитет, би заел прекалено много място в автомобила. Това е и причината засега да се използват само в стационарно изпълнение. Изглежда, че специалистите на Quant са успели да се преборят с този проблем и са успели да разположат перспективният източник на енергия в нормален автомобил, оставяйки място за четирима пътника. Засега няма информация дали има и място за багаж, а дали са успели да извършат революция, отваряйки за автомобила трети електропът ще разберем съвсем скоро.
Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама