Новини » На път

Около 4 км е опашката от камиони на "Капитан Андреево". Блокадата остава



Admin10.02.2014г 

Около 4 км е опашката от камиони на "Капитан Андреево". Блокадата остава

Автомобилни превозвачи от българска страна блокираха днес граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово". Големите транспортни фирми дадоха на правителството тридневен срок, за да се решат проблемите с еднократните разрешителни за преминаване пред турска територия, след което ще започнат протести в София. Превозвачите трупат загуби от тази ситуация и не могат да чакат насрочената за 21 февруари в Анкара среща между транспортните министри на двете страни, на която да се търси изход от ситуацията със спрените превози на фирмите от държавите на територията на другата заради подновения спор за броя на разрешителните за транзитни товари, съобщава mediapool.bg.


Защо се стигна до този момент?


Дългогодишният проблем отново се нагнети, след като на 30 януари Анкара отмени всички еднократни разрешителни, дадени на български превозвачи, тъй като София не й дава исканото от нея количество разрешителни за турски превозвачи. Турция ултимативно поиска увеличаване на сегашните 15 000 разрешителни, издадени от българската страна, на 125 000 броя за 2014 година. В същото време българските превозвачи са получили само 5000 еднократни разрешителни за превоз.

През граничния пункт "Капитан Андреево" се пропускат леки автомобили и автобуси, но на българска територия се е образувала около 3-4 км колона от камиони. Не е ясно докога ще продължи Блокадата, казаха от митницата в Свиленград.

Около два часа е бил блокиран и пунктът "Лесово", предаде БНР. Малките превозвачи заявяват, че блокада на границата ще продължи докато проблемът не бъде разрешен, като се надяват това да стане преди 21 февруари.

Ако до три дни няма реакция по отношение на проблема, протестиращи превозвачи ще дойдат в София, заяви след извънредно заседание на Международната асоциация на автомобилните превозвачи АЕБТРИ неговият председател Георги Петърнейчев, който беше зам.-министър на транспорта по времето на кабинета "Станишев".


Откъде идва проблемът?

Оказва се, че действа принципът "каквото повикало, такова се обадило".

За последен път разрешителните между двете страни, разменяни на реципрочна основа, са договорени през 2012 г. Тогава са определени 250 000 транзитни разрешителни, 17 500 разрешителни "празен-пълен”, 32 000 разрешителни "пълен-пълен” и 1 100 разрешителни за/от трета страна.

Ако няма възражения, бройката се счита за предварителна и за следващата календарна година. При две срещи през миналата година – в София в началото на септември и в Анкара в средата на същия месец, бе обсъден въпросът с недостига на разрешителните, но не бе определен техният брой за 2014 г. През ноември София отново настоява за среща по проблема, но вместо това от турска страна изпращат част от разрешителните, договорени през 2012 г.

Така нашите превозвачи получават за тази година 5000 транзитни разрешителни, 8750 разрешителни "празен-пълен”, 16 000 разрешителни "пълен-пълен” и 550 разрешителни за/от трета страна.

Спазвайки принципа на реципрочност, българската страна предоставя на Турция същото количество разрешителни, а 20 януари 2014 г. отпуска още 10 000 транзитни разрешителни за нуждите на турските превозвачи. Тъй като броят им е недостатъчен за турските превозвачи, Анкара предприема спирането на българските разрешителни и се стига до сегашната ситуация.

Какво предстои?

Най-късно след три дни обстоятелствата по този въпрос или ще се подобрят, или не, защото тогава се очаква намесата на големите транспортни фирми.




Коментари

Добави коментар

Реклама