Новини » Автоновини

Колата на българския шофьор – втора ръка между 3 и 6 хиляди?



Admin23.02.2014г 

Колата на българския шофьор – втора ръка между 3 и 6 хиляди?

Поне един път пред всяко българско семейство, достойно изкарващо парите си, е стоял въпросът за купуване на автомобил. Въпрос с много питанки и колебания, но с едно основно нещо в него – да е достъпен, сиреч евтин. Бюджетът, който се отделя за целта е между три и шест хиляди лева, като средно очертаният е между 4000 - 4500 без фиксирани граници. Този бюджет автоматично отвежда мераклията в пазара на употребявани автомобили и се започва в най-добрия случай четене из нета и консултации с приятели, познати и майстори. По принцип всеки се хвали с колата си /няма българин да се минал някога с лоша кола!/, плюе по другите марки и сипе откровения...

А както при всяка задача, така и тук трябва да има начални условия. Те са няколко прости и общовалидни - колата ще се кара повече градско, трябва да е икономична и резервните части за нея да не са безбожно скъпи. И още нещо важно дали да е дизел, бензин или на газ? Не на последно място, ако може да изглежда като нова...

После идва въпросът на жената за боята. Най-търсеният употребяван автомобил в Европа /и у нас/ има сребърен или сив цвят, пет врати, бензинов двигател и струва около 6000 евро. Най-желаните марки на пазарите за стари автомобили са Skoda, Renault, Ford, Opel и Peugeot.

Глас народен – глас божи!
От прочетено по форумите и разговори с приятели се вижда общо впечатление, че кола на старо е по-добре е да е бензинова, ама ... най - добре от собственик и след основен преглед при доверен сервиз. За колите след 2000-а е добре довереният сервиз да е официалният на марката, особено ако колата е купувана като нова в България. При колите „нов внос“ при заделени 4500 лева не бива да се дават повече от 3700-3800, дори и това е много. Защото после идва обслужване (ремъци, филтри, масла, антифриз...); регистрация; гражданска отговорност, ГТП и по желание каско. И недай си боже и проблемите, които не могат да се хванат по време на покупката, примерно ако някоя част е била на ръба да се счупи, най-често съединител, скоростна кутия или нещо по двигателя. Винаги с едно наум...

Комбита не се търсят толкова, основната ориентация е към по-малки като размер автомобили - все пак е по-лесно за паркиране в големия град. За немските коли има доста гласове – за фолксвагените се намират по-лесно и по-евтини части, аудито, например A3, хем не е голяма кола, има достатъчно мощност, но не е съвсем обяснимо защо частите са доста по-скъпи, пък и се чупят повече.

Много разпространеният у нас Форд Фокус има и много здраво окачване, което е добре за пътищата в България, само че и тук по-добрият вариант е бензиновият. Фордовете на старо са по-евтини, добре е да имат климатроник, защото кола за 4000 - 4500 лв. да няма климатроник си е минавка. Въпросът, обаче си остава – Фокус-ът е по-евтин, но по-нов, Ауди-то - по-премиум, но пък по-старо за тия пари. Поло-то - хем скъпо, хем малко.

Доста се котират и малките френски коли – рено Клио например, 2004-а върви за същите пари, харчи много малко, само, че е с две врати.

Всъщност, най-добрата покупка за тия пари е може би Форд Фиеста. Фордовете по принцип държат ниски цени на старо и това не е добре, ако колата ще се продава след това. Друго интересно предложение е не толкова познатият Ford Fusion, който се намира по-трудно и е с малко по-висока цена. Таванът му повдигнат, просветът е по-висок, добър е за града и слабо дефектира. Това е най-добрия Форд за всички времена и в топ 10 сред старите автомобили според TuV. Човек с 1.80-1.85 м височина се побира спокойно, а багажникът винаги може да се увеличи след смъкване на някоя задна облегалка или седалки.

Ако кандидат-купувачът е любител на статистиката, въпреки че тя едва ли би му помогнала при избора /жена и кола се избира със затворени очи, защото все ще има някакъв скрит проблем/ е по-добре да не се задълбава из форумите, а да прегледа статистиките на различни организации от сорта на TuV и DEKRA. Вярно, че сполучливият избор е въпрос и на късмет, но статистиката говори за това, колко често дадена кола може да се повреди, нейна част да се счупи, след като си я подменил. Не е все едно дали ще вземеш модел, при която 30 % от автомобилите не могат да минат ГТП от първи път или такъв с 10 % неуспех. Второто говори, че е машината е по-малко податлива към дефекти и че ресурсът на частите е по-голям.

Бензин/газ или дизел?
Газта е горивото на бедните шофьори и таксиметърджиите – при една и съща кубатура на мотора в сравнението газ-дизел печели ... газта. При първите смесеният разход е около 11-12 срещу 7,5-8,5 л за дизела (градско), но цената при газта е 1,30 лв., а при дизела 2,60 лв. Минусът е че уредбата трябва да е читава, а те са по 1200 - 1500 лева. Подръжката на газовата инсталация е почти нулева - сменят се едни филтри, преглед за оплакване е 10-15 лева, настройката на горивната смес не е трудна. Докато стандартното обслужване на дизелов автомобил е доста по-скъпо.

По света и у нас
Има сериозни разлики в отношението към дизеловите двигатели между нашите предпочитания за употребяваните автомобили и тези в останалите бивши соц.държави, където също автомобилите втора ръка са повече от новите по продажби. В Румъния се предпочита дизелът – близо 49% от всички употребявани автомобили. Този процент е значително по-малък в съседна Унгария – само 16%. В Чехия дизелови са били 30% от закупените стари автомобили, в Словакия 26% и в Полша 19%. Все пак и в петте страни интересът към дизеловите автомобили расте.

Употребявани автомобили на най-малко години се купуват в Румъния. Това е така заради данъчната политика на страната, която облага доста по-високо по-старите коли. В Румъния 34% от всички закупени на старо автомобили са на възраст до 3 години. За Полша и Чехия този процент е 18%, в Унгария 16% и в Словакия 12%.

Най-много комби автомобили се закупуват в Чехия – 20% от всички закупени на старо автомобили са с каросерия комби, в Унгария комби автомобилите са само 10%. В Румъния се купуват най-много седани в сравнение с останалите 4 страни – 27%. Във всичките страни най-търсени са автомобилите хечбек с пет врати.

Плюсове и минуси при най-масовите модели

Фолксваген Голф – немски и пернишки бестселър, добро пътно поведение, каросерия издръжлива на ръжда, позната техника за сервизиране, проблематичен с окачването, спирачките и скоростите.

Опел Астра – добър вътрешен обем, приличен комфорт, поцинкована ламарина, проблеми в климатиците, изпускателния колектор, кормилното управление, висок разход на масло.
БМВ 3-та серия – Е46 предлага сериозен избор каросерии, добри мотори, високо качество, отлична управляемост, проблематични са малкото място отзад, спирачките и кормилното управление.

Мерцедес С-клас - комфортно окачване, ниска шумност, здраво купе, висока безопасност, проблематичен с ръжда по вратите и багажника, разбиване на предното окачване, разхлабване на инжекторите при вариантаCDI.

Фолксваген Пасат – най-силното място е многото място вътре, добро качцество на изработка, добро пътно поведение, проблематични TDI двигатели, бубини на запалването, дебитомери, дефектни спирачни маркучи.

Фолксваген Поло – добро окачване, сравнителен комфорт, замръзващи 1.0 и 1,4-литрови алуминиеви бензинови двигатели, слаба ангренажна верига при трицилиндровия двигател, слабо предно окачване, замърсяващи се спирачни барабани отзад, проблеми с боята.

Форд Фокус – автомобил с интересен дизайн, варианти хечбек, комби, седан, достатъчно вътрешно пространство, най-доборото окачване в класа. Не съвсем надеждни дизели, почти няма коли с ESP, дефектират стартери и алтернатори, течове на вода вътре, блокиращи ключалки.
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама