Admin12.06.2014г
Британската компания Liberty Electric Cars, която преди се занимаваше с преработка на електрозадвижване на всъдеходите Range Rover, представи прототип на снабдителен електропикап с името Deliver /доставчик/. Този доста странно и футуристично изглеждащ автомобил може да превозва товар до 700 кг при собствена маса от тон и половина. Максималната скорост на прототипа е равна на 100 км/ч, а с едно зареждане на акумулаторите си може да измине 100 км пробег. Публичният дебют на фургончето беше на 2-и юни в Маастрихт на конгреса на Международната федерация на автомобилните инженерни общества (FISITA).
Сред предишните разработки на компанията впечатление правеше преработеният всъдеход с име Liberty E-Range. Той изминаваше с едно зареждане повече от приличните 320 км, ускоряваше се от място до 100 км/ч за седем секунди, а максималната му скорост достигаше 160 км/ч. Но и цената му не беше лоша – близо 200 000 евро.
В новия проект на британците, финансиран от Еврокомисията, са взели участие компаниите Fiat, Volkswagen, Michelin, шведският технически изследователски институт SP, редица други фирми и организации. В него, обаче, Liberty Electric тръгва не по проверения път на преработка на съществуващ сериен автомобил в електрокар, а прави колата от нулата. В конструкцията са използвани електомотори и в четирите колела, акумулатори от типа Li-NMC (литий, никел, манган, кобалтов окис), предлагащи една от най-добрите капацитетни възможности сред литиевите акумулатори.
Засега няма информация за най-главния въпрос – колко може да струва новият автомобил в серийното му изпълнение, а именно от това зависи дали новата търговска снабдителна електрокола ще успее да се конкурира успешно с вече предлагания на пазара модел Nissan e-NV200 ($35 000). Защото предишният опит с E-Range не беше особено успешен, най-вече заради високата му цена, въпреки че разходите по използваното електричество за движението му бяха обявени като пет пъти по-ниски от тези за бензиновия и дизелов аналог на колата. Самата компания Land Rover с нейния чисто електрически модел всъдеход Defender, засега се ограничава само с експерименти.
Опитът за създаване на търговски пикап на компанията Liberty Electric Cars не е първият за Албиона. От 2004-а до 2011-а година в Британия компанията Modec, предлагаше едноименен търговски модел с товароподемност 2-2,5 тона. Той можеше да се поръча по избор с оловни, литиево-железофосфатни или натрий-никел-хлоридни акумулатори. В най-добрия си вид машината изминаваше с едно зареждане 160 км. В крайна сметка компанията успя да направи близо 400 такива машини преди да банкрутира.
Правата върху модела бяха купени от американската корпорация Navistar, която през 2011-а прехвърли производството му в Щатите, сменяйки името на eStar. Но и тук нямаше успех, причината за което отново беше във високата цена от $150 000. Но почти целия екип инжинери и техници на приключилата компания Modec в същата 2011-а година премина на работа в Liberty Electric, където и пристъпи към втория опит за създаване на масов търговски снабдителен пикап с парите на европейските данъкоплатци./Автопрес