Admin09.06.2014г
Светът използва десетки милиона тона смазочни масла всяка година за добрата работа на механизми от всякаква големина във всички аспекти на живота. Повечето масла са базирани на петрол, някои са прахови, други метални и те са известни от десетилетия.
Това скоро може да се промени, ако развойното сдружение между института Фрауенхофер за механиката на материалите (IWM), Nematel GmbH и Dr. Tillwich GmbH успеят да приложат на практика своят нов клас смазочни вещества базирани върху течни кристали. Ако идеята наистина се реализира в производството, това ще е първото фундаментално ново смазочно вещество, предлагано от 20 години насам.
Течните кристали са една оригинална област от света на химията, която е позната на широката аудитория, най-вече от цифровите екрани на телевизорите, но могат да бъдат открити още навсякъде в съвремието – от клетъчните мембрани до течния сапун. Както подсказва името, течният кристал е субстанция, която не е нито течност, нито кристал, но притежава качествата и на двете, като течност със структура на твърд кристал.
Именно тази структура предполага смазочните качества на новия лубрикант. В нормална течност молекулите са разположени безпорядъчно, докато при течния кристал могат да бъдат подредени успоредно, така че когато две повърхности са покрити с подобен състав, те се плъзгат една спрямо друга по нещо като микроскопични релси, които почти не оказват съпротивление на движението им.
Според учените от института Фрауенхофер, новият смазочен материал е показал изключително ниско съпротивление на плъзгане при тестовете в условията на висока стабилност при много тънък слой, благодарение на природата на молекулите си. В тестовете е използван като мерещо средство лазер, който е отчел изключително ниски стойности на коефициента на сцепление и недопускането на директен контакт между триещите се повърхности.
От института не съобщават нищо за спецификата на смазочния материал на базата на течни кристали, но се споделя, че са използвани добавки за увеличаване стабилността на сместа. Tестовете са протекли на базата на плъзгащи лагери, направени от стомана, мед и керамика.
Въпреки сериозният прогрес от института казват, че има достa дълъг процес напред преди да се стигне до практическото прилагане на идеята в живота. Защото не е достатъчно за едно смазочно средство да бъде хлъзгаво, трябва още да работи еднакво добре при ниски и високи температури, да има достатъчно висок вискозитетен индекс, да е термично и хидравлично стабилно и да е устойчиво на окисляване, освен още редица други свойства. В момента екипът е разработил новия лубрикант за прилагане в плъзгащи стоманени лагери, като работи по използването му при малки електромотори за автомобилната индустрия.
Източник:Автопрес