Admin11.06.2014г
След още една успешна година за Dunlop в мотокроса, а именно третият сезон откакто марката се завърна в най-доброто европейско състезание, Dunlop пуска на пазара две нови гуми. Те ще подсилят гамата й за мотокрос, като и двете покриват по-широк диапазон от своите предшественици и са разработени съвместно с екипите на Honda и Kawasaki за световното първенство.
Geomax MX32 е гума за мек до средно твърд терен, която предлага значителни подобрения на сцеплението в завой, поддържането на посоката, контрола на приплъзването, сцеплението при движение по права линия и устойчивостта. За средно твърд до твърд терен Geomax MX52 като цяло дава по-добри резултати със значителни предимства при поддържането на посоката, способностите за адаптиране, контрола на приплъзването и сцеплението в завой.
Успехът при разработването на гумите от серията Geomax MX на Dunlop
Dunlop се завърна в международните състезания по мотокрос през 2011 г., когато Евгени Бобришев от Honda спечели Гран При с новоразработена гума, въз основа на която беше създадена задната гума Geomax MX32. Развитието продължи и през 2012 г., когато Готие Полен от Kawasaki спечели българското Гран При с гуми, които послужиха за основа на Geomax MX52. Оборудван с прототипи и за двете спецификации, Полен продължи с успехите и спечели три Гран При през 2013 г. като най-напред повтори победата си в България с Geomax MX52, а след това победи Кайроли на родна земя в Италия и спечели отново в Португалия с прототипи на Geomax MX32.
Прототипите Geomax MX32 и Geomax MX52 от 2013 г. през изминалия сезон спечелиха три победи в Гран При, четири мото победи, 12 пъти бяха на почетната стълбица, 31 пъти се класираха в челната шестица в клас MX1 и в окончателния си вид вече са на разположение на клиентите.
Оценката на мотоциклетистите от 17-те събития проведени през 2013 г. беше от решаващо значение за окончателните спецификации на гумите, като бившият мотоциклетист от Гран При в клас MX и шампион по Супермото Еди Сийл осигури връзката между състезателите и екипа на Dunlop за научноизследователската и развойната дейност.
Geomax MX32
Представянето на мек до средно твърд терен е доказано с победи в две състезания в Гран При. Geomax MX32 показва предимства в сравнение със своя предшественик при сцеплението в завой, поддържането на посоката, контрола на приплъзването, сцеплението при движение по права линия и устойчивостта.
Разработена е съвместно с кампаниите на Honda и Kawasaki за Световния шампионат в клас MX през 2013 г., с помоща на бившия състезател в Гран При в клас MX и шампион по Супермото Еди Сийл, като връзка между мотоциклетистите и екипа на Dunlop за научноизследователската и развойната дейност
Технологията с плавни ъглови блокове (PCBT), изразяваща се в по-голяма гъвкавост на блоковете, подобри контрола в завой
Патентованото разпределение на множеството блокове на задната гума, различната големина на блоковете и по-малкото блокове в централната част подобрява контакта с пътя
Патентованата шарка с изсечени блокове в рамената на предната гума подобрява тягата и баланса на сцеплението, а по-широките централни блокове осигуряват висока тяга за по-добри технически показатели при стартиране (предна Geomax MX32)
По-последователно и контролирано поддържане на посоката постигнато чрез технологията CTCS на каркаса
Новата шарка без свързващи мостчета намалява съпротивлението на огъване на блоковете, като подобрява усещането за контакт с пътя, тягата и стабилността в кални условия
Подобреното демпфиране и поддържане на посоката се осигурява чрез използване на каучук, който не позволява отскачане (задна Geomax MX32)
Насочената шарка на предната гума предлага оптимизирана спирачна ефективност и стабилност в завоите
Увеличените средни блокове на предната гума подобряват стабилността в завоите при по-твърди настилки.
Geomax MX52
MX51 е знакова гума, с която Киара Фонтанези спечели Световния шампионат на FIM при жените, а наследничката ѝ Geomax MX52 съответства на спирачната ѝ способност и устойчивост и е по-добра във всички други аспекти на динамиката.
Патентованата технология с плавни ъглови блокове (PCBT) е нова и е от ключово значение за подобряването на контрола на приплъзването и сцеплението в завой
По-добър контрол на задната гума в движение, по-добра стабилност при движение направо и тяга в допълнение към подобрено износване върху твърда повърхност, осигурявано от шахматно разположените блокове в центъра
Уникалното разпределение на блоковете осигурява по-добро управление, лекота и стабилност в завоите, а насочената шарка на блоковете оптимизира ефективността при спиране и стабилността в завоите (задна Geomax MX52)
Новите странични блокове подобряват завиването и максимизират движението на твърд терен (задна Geomax MX52)
Прецизността на управление и стабилността на поддържане на посоката се осигуряват от системата за контрол на напрежението в каркаса (CTCS) с оптимизиран лят профил
Намален откат и подобрени възможности за следване на пътя, благодарение на каучука, който не позволява отскачане, използван в задната гума
Както Geomax MX32, така и Geomax MX52 се представят значително по-добре в средния клас, като покритието им е разширено и за двете гуми.
Иновативни технологии
Щателното изпитване и разработване по време на Световното първенство по мотокрос на FIM през 2013 г., в партньорство с отборите на Honda и Kawasaki за Световния шампионат, доведе до разработването на набор от новаторски технологии, които бяха използвани при производството на най-новата гама MX на Dunlop, осигурявайки качество като за шампиони при движение на пътя.
PCBT
Новата патентована технология с плавни ъглови блокове на Dunlop увеличава гъвкавостта на блоковете за постигане на по-голям контрол на приплъзването, който в съчетание с двойните краища дава подобрено сцепление в завой.
MBD
Новото разпределение на задната гума на множество блокове (MBD) се характеризира с последователност, с променлива стъпка между централната и средната област от блокове до рамото, което в комбинация с по-малкия брой блокове в центъра подобрява усещането за контакт, като същевременно осигурява стабилност и баланс на сцеплението.
CTCS
Системата за контрол на напрежението в каркаса (CTCS) контролира разпределението на напрежението в корпуса и оптимизира напрежението в различните области, което води до по-последователно и контролирано поддържане на посоката, подобрено сцепление при движение по права линия и по-добро усещане.
Geomax MX32 и Geomax MX52 сега могат да предоставят търсените технически показатели върху всякакъв терен с изключение на пясък и терени с изключително твърдо покритие. Те дават на мотоциклетистите по-малко възможности да изпитвания и увеличават времето за придържане към трасето по време на състезания.
„Философията на Dunlop е да разработва продукти за мотокрос на най-трудния възможен терен за изпитване и това трябва да са състезателните трасета за шампионатите на FIM и AMA. Знаем, че мотористите слушат Еди заради неговия опит и той разбира отлично техните нужди благодарение тъкмо на този опит. Това е едно щастливо стечение на обстоятелствата, защото обменът на информация ни предоставя възможност да създаваме все по-добри продукти, така че имаме печеливши гуми, в буквалния смисъл на думата. Оттам можем да вземем доказани в състезания продукти и технологии за крайните потребители, така че те могат да „препускат“ със същите гуми, които използват и професионалистите.“
„През 2013 г. с Dunlop бяха оборудвани по-малко от 10% от моторите в клас MX1, но мотористите на Dunlop взеха над 35% от призовите три места. Тези резултати се дължаха до голяма степен на прототипните гуми Geomax MX32 и Geomax MX52, което кара и нас, и мотоциклетистите да се чувстваме уверени в продуктите за 2014 г. Бихме искали да благодарим на Honda и Kawasaki за тяхната помощ и подкрепа и очакваме сезон 2014 г. да бъде успешен за нашите партньори и за всички наши клиенти.“
Еди Сийл, координатор на Dunlop MX Race:
„Нашите състезатели на Световното първенство по мотокрос на FIM се справиха добре тази година и това, че имахме победи в Гран При с гумите показва на клиентите, че тези гуми могат да печелят. Когато се върнахме в най-високото ниво на мотокроса, започнахме с по-голям набор от гуми, който свихме и успяхме да предоставим продукти с широк набор от оперативни характеристики, на които мотористите знаят, че могат да разчитат. Имах възможност да получавам впечатленията на мотоциклетистите, веднага щом слязат от мотора след всяко състезание и да оценявам представянето, устойчивостта и мненията, които да предам на екипа на Dunlop за научноизследователска и развойна дейност. Близките отношения бяха ключови, за да можем да реагираме бързо на нуждите на състезателите, затова сега имаме толкова ефективни продукти, предлагани в търговската мрежа.“