„Монца”- характеристики на предизвикателството
08.09.2007г
Данни за пистата:
Начало (местно/българско време): 14:00/15:00 часа
Дължина на обиколка: 5,793 км
Обиколки: 53
Дистанция на състезанието: 306,720 км
Първи победител: 1950 г. Нино Фарина (
Алфа Ромео)
Първи пол-позишън на трасето: 1950 г. Хуан-Мануел Фанджо (
Алфа Ромео)
Най-бърза обиколка по време на състезание: Рубенс Барикело (
Ферари) 1:21,046 минути (2004)
Най-бърза обиколка по време на квалификация: Рубенс Барикело (
Ферари) 1:20,089 минути (2004)
Подиум 2006 година: 1.Михаел Шумахер (
Ферари) 2.Кими Райконен (Макларън-
Мерцедес) 3.Роберт Кубица (
БМВ-Заубер)
Вили Рампф, техническият директор на BMW Sauber, обяснява какви са специфичните изисквания за предстоящия старт.„Монца“ е класическа високоскоростна писта с много дълги прави. Може да се сравнява единствено със старата „Хокенхайм“.
В четири точки по време на обиколката пилотите прехвърлят граничните 300 км/ч, като 76% от времето се кара на пълна газ. Това е значително повече отколкото на всяка една друга писта, включена в календара. Поради тази причина на „Монца“ използваме специфичен аеродинамичен пакет, който генерира много ниско аеродинамично прилепяне.
Аеродинамиката за това състезание е нова. Задното крило е по-малко в сравнение с това, което използваме на другите писти. За да постигнем нужния аеродинамичен баланс, коригирахме и предното крило. В допълнение проучихме аеродинамичната ефективност на всички елементи, които могат да се демонтират. Само най-ефективните от тях са оставени върху болида. На практика премахнахме някои компоненти, за да подобрим представянето на автомобила при специфичните условия на трасето. Това е напълно противоположен подход на този, който използваме за Монако, където всеки допълнителен елемент е нужен, за да генерира по-високи нива на притискателна сила.
Какви са механичните корекции по автомобила за „Монца“?
Като допълнение към високите максимални скорости ние сме длъжни да осигурим на нашите пилоти възможност да атакуват агресивно бордюрите. Пистата включва три шикана, водещи до секции, които се взимат на пълна газ. Задължително условие за крайния успех е автомобилът да бъде бърз на излизане от завоите, което се гарантира с достатъчно механично сцепление. Нужен е много прецизен компромис. Окачването трябва да е достатъчно меко, за да позволява плавно преминаване по бордюрите и добро сцепление, но същевременно и достатъчно твърдо, за да позволява висока скорост на вземане на завоите.
Какво е натоварването върху спирачките?
Когато става въпрос за спирачната система, ситуацията на „Монца“ е много сложна. От една страна на правите спирачките имат достатъчно време и силен въздушен поток, за да се охладят, от друга – рязкото спиране при толкова високи скорости генерира огромно натоварване. В края на старт-финалната права се намира най-активната зона за спиране за целия сезон. Пилотите намалят от 350 км/ч на 70 км/ч в рамките на три секунди, като натоварването надхвърля 5 g. Спирачните дискове се нагряват бързо до 1000 градуса. Когато пилотите натискат педала, за няколко секунди те не функционират на сто процента. Това е нещо, с което те трябва да се съобразяват.
А относно двигателите?
Натоварването върху двигателите на „Монца“ е огромно. 76% от времето на пистата минава на пълна газ, което е рекордно постижение за целия календар. Това означава, че през по-голяма част от състезанието те работят на максимални обороти. Въпреки това не се притесняваме, тъй като хомологираните мотори са конструирани по начин, който позволява много по-високи натоварвания.
по материали на BMW Sauber/ auto-motor-und-sport.bg