Admin14.08.2014г
Днес е обявен жълт код заради очакваните високи температури в цялата страна, съобщиха от НИМХ.
В страната отново ще бъде слънчево и горещо. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София – 34°.
След горещините обаче се очаква сериозно захлаждане – температурите ще паднат с около 10 градуса в събота и неделя.
След почивните дни обаче жегите се ще се завърнат.
ОГРАНИЧЕНИЯ ЗА ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ:
Временната организация в движението на МПС над 12 тона, включително ремаркета и полуремаркета, селскостопанска и земеделска техника, трактори и специализирана строителна техника, за дните петък /от 18.00 до 21.00 часа/ и неделя /от 14.00 до 20.00 часа/ е в сила до 15 септември т. г. Ограничено е движението по следните пътища:
- автомагистралите, с изключение на участъка Харманли-ГКПП „Капитан Андреево“ от АМ „Марица“;
- път I-4;
- път I-9 Дуранкулак-Варна;
- път II-86 Пловдив-Смолян;
- път II-19 Симитли-Гоце Делчев;
- път II-18 Околовръстен път София, участък „Южна дъга“ от км 26+100 до км 62+007;
В дните петък /от 18.00 до 21.00 часа/ и неделя /от 14.00 до 20.00 часа/ е ограничено движението за МПС над 12 тона по следните пътни участъци:
- път I-1 с. Ребърково-Ботевград, като движението се пренасочва по път II-16 Ребърково-Своге-София;
- път I-1 етапна връзка на лот 1 на АМ „Струма” при п.в. Дупница север-ГКПП „Кулата”;
- път I-5 Русе-Велико Търново;
- път I-8 Пловдив-Харманли;
- път I-9 Варна-Бургас;
- път II-99 Бургас-Царево.
Ограничението не важи за МПС, превозващи бързоразвалящи се хранителни продукти и товари на температурен режим, живи животни и опасни товари (ADR).
ІІ. СЪСТОЯНИЕ НА АВТОМАГИСТРАЛИТЕ:
АМ „Тракия:
Област Пазарджик: Във връзка с извършване на ремонтно-възстановителни работи на виадукт при км 67+027 движението на МПС по виадукта ще се извършва по следния начин:
посока Бургас-София: затворена е за движение аварийната лента; движението се извършва в изпреварваща и активна/интензивна лента; въведено ограничение на скоростта: 60 км/ч.
АМ „Хемус”:
Област София: Във връзка с изпълнение на строително-монтажни работи на бул. ”Ботевградско шосе” от ул. "Летоструй” до СОП ще се въведе ВОБД на АМ „Хемус” от км 0+000/СОП/ до км 2+000. Скоростта на движение на МПС в участъка се ограничава на 60 км/час. На км 0+150 движението посока София е насочено в дясното платно за движение. От км 0+000 до км 0+150 на АМ “Хемус” движението се осъществява двупосочно в дясното платно на автомагистралата. Всички връзки на пътен възел СОП са действащи, като е подсигурена лента с ширина 4 м за преминаване на превозните средства през ремонтираните участъци. Движението по АМ “Хемус” от км 0+150 до км 2+000 се осъществява в двете платна, като участъкът има необходимата сигнализация. Въвежда се временна организация и безопасност на движението за обект: „Изпълнение втори етап на ремонтно-възстановителни работи на виадукт „Бебреш” при км 30+874 /дясно платно/. Движението на МПС се извършва двупосочно в лявото платно. Ремонтно-възстановителните работи по втория етап следва да приключат до 17.08.2014 г.; ОПУ София препоръчва в предпразничните дни и в последния празничен ден, пътуващите в посока Враца, Монтана, Видин с цел да избегнат евентуалното задръстване в този магистрален участък да ползват път ІІ-16 /(Мездра-Ботевград)-Ребърково-Елисейна-Своге-ок.п.София/ и път ІІ-81 /ок.п.София-Петрохан-о.п.Берковица-Благово-о.п. Монтана-Лом; Между п.в. Ботевград и п.в. Правец в лявото платно ще се извършват подвижни ремонтни работи –затворена изпреварващата лента. Във връзка с извършващите се ремонтно-възстановителни работи на дилатационни фуги на виадукти при км 26+884 и при км 27+500 – ляво платно от км 26+290 до км 28+515 се въвежда ВОБД до 13.10.2014 г. посока София-Варна. Движението се осъществява двупосочно в дясното платно както следва:
- в работните дни на седмицата от 11 часа на първия работен ден до 13 часа на последния работен ден да се обособят две ленти за движение посока София и една лента за движение посока Варна.
АМ „Люлин”:
Област София: Поради извършване на аварийно-ремонтни работи е ограничено движението на МПС в активна дясна лента на първи тунел в посока София-Перник. Движението на МПС е пренасочено в изпреварващата лента; ограничено движението на МПС в активна дясна лента в лявата тръба на първи тунел посока Перник-София поради извършване на аварийно-ремонтни работи. Движението на МПС е пренасочено в изпреварващата лента; поради извършване на аварийно-ремонтни работи в дясна тръба на трети тунел посока София-Перник се ограничава движението на МПС в изпреварващата лента, като движението на МПС се пренасочва в активната лента.
АМ „Марица”:
От 14.08.2014г. се въвежда във временна експлоатация участъкът от км 111+980 до км 117+345.10 / от Етапна връзка „Генералово до ГКПП „Капитан Андреево” / и се затваря за движение Етапна връзка „Генералово” / свързваща АМ „Марица с път І – 8 (Свиленград – Генералово – Капитан Андреево) /.
АМ “Черно море”:
Няма ремонтни дейности.
ІІI. ВЪВЕДЕНИ ОГРАНИЧЕНИЯ ПО ОСНОВНИТЕ ПЪТНИ НАПРАВЛЕНИЯ:
1. Проходи:
- „Златишки”-затворен за всички МПС;
- „Върбишки”-затворен за всички МПС;
- „Предела”-отворен за всички МПС;
- „Печинско”-отворен за всички МПС;
- „Пампорово”-отворен за всички МПС;
- „Рожен”-отворен за всички МПС;
- „Котленски”-отворен за всички МПС;
- „Обзорски”-отворен за всички МПС;
- „Републиката”-отворен за всички МПС;
- „Ришки”-отворен за всички МПС;
- „Превала-отворен за всички МПС;
- „Троянски”-отворен за всички МПС;
- „Петрохан”-отворен за всички МПС;
- „Твърдишки”-забранено е движението на МПС над 10 т;
- „Дюлински”-затворен е движението на товарни МПС;
- „Айтоски”-забранено е движението на МПС над 20 т;
- „Шипка”-забранено е движението на моторни превозни средства, предназначени за превоз на товари с технически допустима максимална маса над 12 тона от категория N3, както и тегленето на ремаркета и полуремаркета с технически допустима максимална маса над 10 тона от категория О4 до 31.03.2015 г.
- „Вратник”-забранено е движението на МПС над 10 т;