Admin18.08.2014г
Автобусите Greyhound са един от символите на автомобилна Америка. Невероятно, но е истина - дори и след 100 години компанията продължава да се представя отлично в бизнеса с обществения транспорт.
Навлизането на основателя на компанията - Карл-Ерик Викман в бизнеса е заради ... несгоди. През 1913-а емигрантът, работещ в сондажните работи плаща сериозните за времето си $3000 за да отвори хранчайз-представителство на Goodyear Tire/Hupmobile в Хибинг, Мичиган, недалеч от най-голямата открита мина в света за добив желязна руда. Няма късмет, не му потръгва и младият швед забравя мечтата си да продава гуми и коли след като прави първата си и единствена сделка, продавайки автомобил на самия себе си.
Хрумва му идеята, че повечето от работниците в мината са твърде бедни за да си купят собствен автомобил и Викман решава да стартира превоз на работници от миньорското градче Елис до мината - разстояние от около три километра. Успява да качва по 15 души в осеместния си автомобил, взимайки по 15 цента на калпак в едната посока или 25 за двете. При първото си пътуване през 1914-а Викман печели общо $2.25 /$53.63 по равностойност за 2014-а/. Днес, 100 години след това, тази скромна сума нараства до почти милиард долара годишно...
Днес компанията прави повече пари от всякога. Средно пътниците на Greyhound плащат по $52 и изминават по 355 мили /560 км/. През миналата година "хрътките" са записали в светката си 5.6 милиарда пътнико-мили /8,26 пътнико-километра/, което е 2,8 милиарда пъти повече от разстоянието на първия маршрут от Елис до Хибинг!
Викман всъщност не само основава транспортна компания, а създава цяла нова индустрия. Той преминава през няколко имена на компаниите си - Mesaba, Northland Transportation /създала първата междущатска линия/ до създадената през 1929-а Greyhound Corporation. Така се ражда още една американска икона!
Популярността на компанията продължава да расте, подпряна от назоваването й за официален транспртьор на Световното изложение през 1933-а и филма на Холивуд - It Happened One Night /Това се случи през една нощ/. Компанията успешно прескача световната икономическа киза въпреки загубата от над един милион долара и през 1935-а отбелязва рекордната печалба от над $8 милиона.
Заедно с развитието на компанията се развиват и автобусите й. Затова добър поглед към развитието на компанията дава развитието на нейните автобуси. На първо време това са удължени варианти на леки автомобили, преди индустрията да предложи истински автобуси. Използвани са модели на най-различни производители като Fageol, White, Packard, Studebaker, GM и дори собствено производство.
Greyhound започва да ползва през 30-е години на миналия век машини на поделението на GM - Yellow Truck & Coach Manufacturing Company, след като GM покрива загубата от $1 милион на Greyhound през 1931. От 1934-а Greyhound използва модела 719-а серия на Yellow, наречена Super Coach. Машината е със задно разположен мотор, метална каросерия, с аеродинамичен вид, правен ексклузивно за Greyhound и променящ драстимно представата как трябва да изглежда един автобус.
40-е години идват с Втората световна война и нова визия на машините на Greyhound. Правената от Yellow P-серия е представена през 1940-а и бърза печели прозвището “Silversides” заради спестяващите производствени разходи небоядисани и набраздени алуминиеви страници. Това са и първите масово произвеждани автобуси предлагаши климатизация.
Годините след войната са на бърз растеж, както за страната, така и за Америка. Greyhoundпредставя през 1953-а новият бус на GM “Highway Traveler” с усилване на кормилното управление и въздушно окачване. През 1954-а е представен и най-известният модел на хрътките - GM Scenicruiser. Дизайнът е дело на Раймн Льови, машината има разделени вътрешни нива - долно за десет човека и горно за 33-ма, тоалетна /за пръв път в автобус/ и баганик на долното ниво.
През 1958-а Greyhound купува канадския производител на автобуси MCI и започва собствено производство. Компанията процъфтява през 70-е и 80-е години, предсавяйки популярните Americruiser и най-високата си печалба в историята през 1980-а - $1.045 милиарда. След това навлиза в туден период и дори преживява два банкрута - през 1990-а и 2001-а.
Днес Greyhound отново е на крака, соственост на шотландската транспортна компания FirstGroup. През последните 10 години компанията консолидира мрежата си от маршрути, избавяйки се от губещите и обновява флотата си автобуси, инсталирайки по-добри седалки, безжичен интернет и захранващи конектори, като част от плана си наречен “Elevate Everything” /подобряване на всичко/.Автопрес