Новини » Спорт

Кими Райконен печели пол-позишън на пистата "Каталуния" преди старта днес

27.04.2008г

Кими Райконен печели пол-позишън на пистата "Каталуния" преди старта днес Световният шампион Кими Райконен (Ферари) спечели пол-позишън на пистата "Каталуния", преди неделното Гран при на Испания, 4-ти кръг от световния шампионат във Формула 1. "Айсмен" спря хронометрите на 1:21,800 минути. Втори на старта утре ще потегли местният любимец Фернандо Алонсо с Рено. Испанецът за малко да спечели и първата позиция, но Кими даде най-добро време в последните секунди и победи Алонсо само с 0,091 секунди! Трети в драматичните последни секунди остана Фелипе Маса (Ферари), който до последната минута бе с първи резултат. Четвърти пък ще потегли Роберт Кубица с БМВ. Пети ще стартира Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес), а шести неговият съотборник Хейки Ковалайнен. Десетката на старта утре допълниха още: 7. Марк Уебър (Ред Бул), 8. Ярно Трули (Тойота), 9.Ник Хайдефлд (БМВ- Заубер) и 10.Нелсън Пикет - младши (Рено). В решителната трета фаза на квалификацията всичко се разви много динамично, а Райконен доказа, че Ферари за фаворит номер 1 за победа утре. Две минути преди края Маса водеше колоната, а Кими бе едва пети. Фелипе не успя да подобри времето си в последната бърза обиколка, и бе минат от фантастичния Алонсо. Фернандо дори си помисли, че е спечелил пол-позишън и вдигна ръка, но на метри зад него Райконен пресече финала с най-добро време. Секунди по-рано Хамилтън също не успя да подобри постижението си. Като цяло представянето на Макларън и на британеца до този момент в Испания е доста слабо и най-вероятно Люис отново ще понесе критики за формата си. Нелесън Пикет-младши, затвърди силната форма на Рено след тестовете миналата седмица и за първи път в кариерата си се класира в топ 10, съобщава formula1.sportal.bg. Състезанието днес започва от 15ч. българско време. Квалификация за Гран При на Испания: 1. Кими Райконен (Финландия, Ферари) 1:21.813 2. Фернандо Алонсо (Испания, Рено) 1:21.904 3. Фелипе Маса (Бразилия, Ферари) 1:22.058 4. Роберт Кубица (Полша БМВ-Заубер) 1:22.065 5. Люис Хамилтън (Великобритания Мерцедес) 1:22.096 6. Хейки Ковалайнен (Финландия, Мерцедес) 1:22.231 7. Maрк Уебър (Австралия, Ред Бул Рено) 1:22.429 8. Ярно Трули (Италия, Тойота) 1:22.529 9. Ник Хайдфелд (Германия, БМВ-Заубер) 1:22.542 10. Нелсон Пикет Джуниър (Бразилия, Рено) 1:22.699