Admin27.10.2014г
Ако сте решили да продадете колата си трябва да вземете някои мерки като за невеста пред сватба – трябва да изглежда добре, което значи малко или повечко предпродажбена подготовка. Тя включва доста действия, които при не особено високи парични вложения могат да повишат доста цената, която можете да поискате за колата. Първата работа е колата да се измие, да се почисти вътрешността на купето, да се полира боята с пастиране, да се ремонтира в рамките на разумното купето, да се оцени състоянието на основните системи и агрегати, и да се направи, ако е нужен лек ремонт. Интересен е въпросът какво точно да направим и какво можем да пропуснем, за да не губим напразно време и пари?
Колата отвън и отвътре
Често се случва, че дори и след щателно измиване автомобилът изглежда като напрашен. Вината тук е на остарялото лаково покритие, което се случва есто ако не миете редовно и не полирате от време навреме боята. По пътищата прахът нанася върху нея различни вещества – масло, нагар, налепи от химически вещества с които се посипват пътищата през зимата. В дъждовно и влжно време, при мокър и мръсен сняг колите вдигат видимо и невидимо пелена от мръсотия над пътя на височина от един до три метра, която полепва по каросерията на колата. Този налеп може да се махне само чрез пастиране, никакво миене – контактно и бизконтактно, не помага. Колата трява да има работещи светлини – фарове, мигачи, стопове. Пластмасата им също остарява, но и тук има лек – доста от сервизите предлагат възстановяване на кристалния им вид, така че и тук не бива да жалите някой и друг лев, ако искате да подскажете на купувача, че колата е била в грижливи ръце.
Следващата спирка при подготовката е купето. Ако не сте пушач, може и да минете без химическо почистване на тапицерията. Вмирисаният на цигари и надраскан от немирни детски ръчички салон ще развали общото впечтление при преговорите с потенциалния купувач и ще го накара или да се откаже от покупката, или да ви натисне още повече за сваляне на цената. Почистването можете да извършите самостоятелно, но най-добре е да отидете в сериозна автомивка, където с гаранция ще докарат интериора във възможно най-добрия вид за момента, избирайки най-подходящия начин за почистването.
Работа по тенекиите
При продажба на колата, дори и малко, но все пак е нужно да се поработи по тенекиите. Първата работа е да се прецени сложността на ремонта и цената за отстраняването на съществени нарушения по формата на ламарините, драскотините и дефектите по боята. Обширна, но недълбока вдлъбнатина отвън невинаги говори за повреда на боята, затова в автосервиз подобен проблем ще бъде ремахнат бързо, леко и нескъпо. Ако подобен дефект се остави, той може да даде сериозен коз в спора за цената в полза на купувача. Както и леката ръждичка тук-там, която лесно може да бъде отстранена със собствени сили.
Дори и при най-внимателната експлоатация на колата, винаги се образуват леки язви, драскотини и следички от ръжда по броните, ламарините и покритията на светлините. Те не могат да се предотвратят, но колата трябва да получи такава грижа, която да осигури минималното им въздействие. За боята човек трябва да се грижи не само когато ножът опре в кокала и когато дойде време за раздяла с вярното желязно конче, а постоянно – при появата на подобни признаци те трябва да се отстраняват и да се пресече по-нататъшното им развитие и задълбочаване, за да не се превърнат в сериозни огнища на ръжда.
Много е важно правилно да преценим доколко трябва да навлезем в ремонта на ламарините, доколко уврежданията им развалят вида на „стоката“. Ако е много дефектът трябва да се премахне, но ако става дума за неявни проблеми, то по-добре е да се продава колата така и да не се хвърлят излишни пари за ремонт. Преценете дали да хвърлите определена сума за ремонта или просто да намалите с нея цената на колата, но не забравяйте, че все пак подобен дефект може и да откаже напълно клиента от сделката.
Двигателят
Тук е необходимо да се отвори капака и да се изчистят насъбраните кал и боклуци, ако ги има. Не бива двигателят да се измива до блясък, защото това винаги предизвиква подозрения, че така се опитвате да скриете теч на масло или антифриз в опит да прикриете недоброто състояние на мотора. Преди демонстрацията пред клиента добавете до нужните нива маслото и охладителната течност, защото в противен случай това е индикация за небрежното стопанисване на автомобила досега.
Много важно е колата да пали от раз и да не оставя предателски следи от сив и черен дим отзад след ауспуха. Двигателят е сред най-издръжливите и надеждни възли в колата, трудно е да бъде убит, но по принцип не е невъзможно. Всяка неизправност в работата му при демонстрацията, неравномерност и нетипични шумове силно ще намалят цената и ще минират изобщо продажбата.
Сериозен сигнал за купувача може да бъде светването на контролната лампа Check Engine /провери мотора/ и нехарактерни шумове от мотора. Дори дефектът да е определен и да е ясна цената за отстраняването му и сваляне на цената няма да помогне за осъществяване на сделката. Купувачът едва ли ще повярва, че ремонтът наистина ще му струва толкова, колкото му отстъпвате от цената и че зад дефекта не са скрити по-нататъшни усложнения. Затова най-добре е дефектите да бъдат предварително отстранени.
Ходовата част
Дефекти в окачването можете да хванете и сами – повишен шум в салона и скърцане при движение, завой или спиране. При лошо състояние на окачването колата става по-чуствителна към неравностите на пътя, тресе се и се опитва да отива настрани. Вибрация във волана също говори за проблеми в ходовата част. При наличие на подобни признаци е добре да се отиде до специализиран сервиз за проверка на предницата, закрепването на джантите, спирачната система и износването на накладките.
Нарушен баланс в колелата, стари гуми с неравномерно износване и различно налягане в тях могат да са сред причините за повишена шумност в купето, вибрациите във волана и влошената управляемост в завой. Колата може да тегли настрани дори при излязъл от строя амортисьор. Недостатъчната управляемост може да се дължи и на износен лагер на главината. Ако при спиране спирачките скърцат или стържат яко, то е износен работният слой на накладките. При по-силно изтъркване в някой от апаратите колата при спиране започва да тегли встрани.
Ако решите да направите колата си по-привлекателна с монтирането на допълнително оборудване – аудиосистема, ляти джанти, тониране на стъклата, трябва да ви е ясно, че едва ли ще можете да добавите цената им в тази на колата. Така че и тук трябва сериозно да се мисли. От друга страна наличието на подобни екстри увеличава вероятността за продажба на автомобила при други равни условия по отношение на цената и състоянието на машината. Напоследък наличието на допълнителен комплект зимни гуми е привично предложение при продажбите, а неговото отсъствие е по-скоро недостатък за продавача.
Най-важното е да не се прекалява с вложенията преди продажбата. Нищо няма да спечелите ако вкарате доста пари за ремонт и „изпедепсване“ на колата, а пък купувачът да ви каже, че и по-евтина машина с драскотини също го устройва. Цялата операция трябва да преследва принципа на целесъобразността – какво да пипнем и ремонтираме, и какво не. Ако не можете да решите сами посъветвайте се с професионалист. Тогава ще имате повече шанс да продадете колата си на максимално възможната цена с минимално възможните инвестиции по издокарването й за пазара.
Източник:Автопрес