Admin08.12.2014г
Когато си избираме кола, то светлините й едва ли са на първо място в списъка на нещата, които търсим в нея. В най-добрия случай се сещаме да питаме дали е с халогени или ксенонови светлини. Ето защо ще се опитаме макар и накратко да хвърлим светлина по въпроса. И така – Да бъде светлина! Но каква?
Халогени
Тук не става дума за групата химични елементи от Менделеевата таблица. Така шофьорите наричат може би най-простите и разпространени днес светлини. Те работят с класическа лампа с нажежаема нишка, затворена в стъклена колба със среда от бромни или йодни пари. Стъкло е малко силно казано, защото този материал почти навсякъде отстъпва на поликарбоната. Това се прави и донякъде за пешеходците, които при удар могат да получат сериозни порезни наранявания. Но има и минуси – поликарбонатът е по-скъп, с времето помътнява, изисква се почистване, пък и отражателят също остарява. Най-големият плюс все пак е че са и най-евтини от предлаганите съвременни светлини. Фактическият стандарт на мощност за късите светлини е 55 Вт, за дългите 60 Вт. Но се срещат лампи по 100 и повече Ват-а. Повишената мощност може да създаде проблеми като прекомерно нагряване и разтапяне на пластмасата около лампата, както и да предизвика неправилна работа на осветителното тяло при превключването от къси на дълги и обратно. Тук има още една тънкост – използването на ксенонови лампи във фарове за халогенни е нарушение на техническите параметри на автомобила и носи след себе си неприятни последствия от страна на контролните органи. Да не говорим за заслепените насрещни водачи, които пък могат да ви върнат удара с дълги или пък дори да се стигне до неприятен удар вследствие на заслепяването им.
Ксенон
Тук също не става дума за химичен елемент, а за процес на генериране на светлина от електрическа дъга в средата на едноименния инертен газ ксенон. Тази светлина е доста по-добра от халогенната, по-интезивна е и прониква по-далеч в мъглата, дъжда и снега, като харчи два пъти по-малко ток, не се бои от вибрации и има по-дълъг срок на служба.
Минуси също има – по-скъпи са, по-сложни, светлината постепенно се измества спектрално в посока на черевения сектор и дават много рязка граница на осветената площ на къси, извън която практически нищо не се вижда. Дългите светлини са прекрасни, но катастрофално заслепяващи насрещните водачи.
Светодиоди
Те са изключително модно увлечение, но за основни предни светлини засега са само играчка. Мощните светодиоди са изключително скъпи – предлаганите като опция Matrix LED на Audi A8 струват между 2500 и 4000 евро! Закономерен е въпросът има ли смисъл, след като ксенона се справя прекрасно със същите задължения за доста по-малко пари? Ако сте поклонник на технологичната мода и искате да си поиграете с „интелектуални“ светлини, когато в автоматичен режим се включват различни съчетания от 25 светодиодни елемента, давайки в комбинация дълги, къси и най-къси светлини, както и милион други комбинации, да. Пък и разходът на ток е още по-нисък отколкото при ксенона. Но не чак толкова за да оправдае допълнителните парични вложения. Светодиодите вече паснаха много добре при дневните светлини, при стоповете и мигачите. Но не бива да се забравя, че светодиодите не отделят топлина и през зимата на път могат напълно да се облепят със сняг, което е много опасно, особенно за каращите зад вас автомобили, пък и за вас.
Лазерни фарове
Те засега са пълна екзотика, налагана най-вече от BMW. Естествено, светлиният поток не се създава от лазера, защото всеки който бъде осветен от подобна светлина, спокойно може да ослепее. В тези фарове лазерът въздейства на фосфорен флуоресцентен състав, който и отделя светлината. В перспектива лазерните фарове обещават по-голяма компактност и още по-ниско потребление на ток. Но кога и на каква цена и тук е основният въпрос.
Източник:Автопрес