Admin26.01.2015г
Автомобилната джанта е сред основните елементи на автомобила, които имат не само декоративно, но и много важно значение за безопасността на движението на автомобила ви. Това е конструктивен елемент с две основни части – централен диск и фланец или ринг, като производството на двата елемента може да бъде цялостно или чрез съединяването им.
В практиката фланец се нарича още и преходен елемент, който се монтира между джантата и главината при нужда от увеличаване на разстоянието между нея и спирачния апарат или създаване на друга конфигурация на закрепването. След направата на джантата, независимо от материала и начина на производство, тя се боядисва или покрива със защитен слой за предпазването й от природните въздействия.
Централният диск отговаря за закрепването на джантата към главината с помоща на 4-5 болта или гайки, фланецът пък поема контакта й с вътрешната /ако има такава/ и външната гума.
Джантата с гумата всъщност е крайният елемент в трансмисията на колата, предаваща въртящият момент от нея към пътя, превръщайки въртеливото движение на трансмисията в постъпателно на автомобила.
Начинът на изработване и конструктивните особености разделят джантите на три основни вида – ковани, ляти и стоманени. Правени са опити за изработка на пластмасови джанти, включително и у нас, но те не успяха да се наложат. В момента се предлагат в много малки количества и при изключително висока цена и карбонови джанти.
Кованите джанти
Те са последният писък на модата и благодарение на яката си конструкция издържат силни експлоатационни удари. Основното им преимущество е компенсирането на ударните натоварвания, което изключва напуквания и отчупване на парчета и не води до аварийни ситуации на пътя и пистата. Имат висока корозионна устойчивост и ниско тегло, което им дава определени преимущества пред останалите видове джанти. Сред недостатъците им са, естествено, високата цена и известно ограничение при прилагането на дизайнерски проекти за рисунъка им.
Летите джанти
Най-често се изработват от различни алуминиеви или магнезиеви сплави. За разлика от популярните стоманени джанти имат по-ниско тегло и повишена естетична привлекателност. Малкото им тегло пък влияе благоприятно върху намаляване износването на частите на трансимисията и окачването на автомобила, което пък води до понижаване на експлоатационните разходи по колата. При добра изработка изискват минимална балансировка преди експлоатация. Сред недостатъците им е чупливостта и мекотата, които при силен удер в дупка на пътя или бордюр не оставят големи шансове за ремонт и възстановяване. Образуваните пукнатини и отчупвания налагат подмяната им с нови.
Стоманените джанти
Това е класиката в жанра, имат най-голямо разпространение и популярност. По принцип масовите автомобили слизат стандартно от конвейерите именно с този тип джанти. Технологията на производството им включва заварка на двете основни части на джантата, а сред основните им преимущества са малките разходи по възстановяването, защото при удар металът не се напуква или чупи, а се деформира, повреда която може лесно да се отстрани и по-ниската им цена. Основният им недостатък е ниската корозионна устойчивост, защото механичното увреждане на боята или емайлираният им слой води до корозия на цялата джанта. Сред по-малките недостатъци са още голямото тегло на метала на заготовките и ограниченото поле за прилагане на дизайнерски идеи по външния им вид.
Ето и основните параметри на джантата:
Размер - включва широчина и диаметър на джантата. Например размерът 6,5х15 означава, че джантата е с широчина 6,5 инча и диаметър 15 инча (цола).
Офсет - показва разстоянието от централната линия на джантата до нейната монтажна повърхност /там където се захваща за главината/. Офсетът е положителен, когато монтажната повърхност се простира отвъд централната линия на джантата. Офсетът е отрицателен, когато монтажната повърхност се намира зад централната линия.
ПСД /диаметър на кръговата стъпка/ - показва в милиметри диаметъра на кръга, свързващ центровете на отворите за болтовете или шпилките. Според модела на автомобила варират както ПСД, така и броят на болтовете или шпилките.
Източник:Автопрес