Admin05.02.2015г
Държавата за втори път се отказа да контролира най-тъмната зона в търговията с горива - т.нар. ведомствени бензиностанции. Те са около 30 хиляди и са основно собственост на зърнопроизводители и транспортни фирми. Изчисленията на държавата за консумацията на горива в страната показват, че годишно от сивия сектор бюджетът губи над 1 млрд. лв. и основните заподозрени са тези обекти, защото продажбите през тях не се отчитат, пише "Капитал Daily".
Мярката към тях трябваше да е задължително инсталиране на нивомери и фискални устройства с връзка към НАП, както е при бензиностанциите от години. Сега обаче след заплаха от протести основно от страна на земеделските производители Министерството на финансите предлага обектите само да влязат в регистър, т.е. пак остават извън контрол. Възможно е отказът на правителството да е само временна маневра за намаляване на напрежението.
Факт е обаче, че управляващите изглеждат прекалено отстъпчиви пред заплахата от стачки. Ако наистина аргументът срещу е, че опериращите ведомствени бензиностанции не могат да си позволят еднократния разход от около 5 хил. лв., то инсталирането на уредите можеше да се отложи примерно с 6 месеца или дори година. Но то изчезва и се заменя от регистрация.
Стъпката назад е записана в новата наредба за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти, публикувана за обществено обсъждане на сайта на финансовото министерство. Тя заменя представената три седмици по-рано наредба, която предвиждаше контролът върху ведомствените бензиностанции да се изравни с този, който действа върху бензиностанциите за продажба на горива.
По данни на министерството на финансите средногодишно в България не се декларират 1 228 340 хил. литра дизелово гориво, което като относителен дял представлява 36.2% от цялото потребление. Загубата за държавния бюджет от укрити данъци по нерегламентираните доставки и продажби на течни горива се оценява на 1.1-1.2 млрд. лева.
Източник: в-к Капитал