Прегряване на двигателя – първа част
14.05.2008г
Не започвайте ремонт веднага, след като установите, че двигателят прегрява или при появата на въздушни мехури в системата за охлаждане.
Може да се започне със следното: проверете
нивото на охлаждащата течност в радиатора. Ако се налага, добавете и потърсете дали има теч в системата за охлаждане.
Не се препоръчва да доливате вода, ако възнамерявате да смените цялата течност в системата за охлаждане до седмица.
Можете да регистрирате
теч в системата за охлаждане и по парите. Когато антифризът попадне в горещия двигател, моментално се изпарява и образува пари. Много е лесно да се видят при отворен капак. Ако не виждате пара, значи
трябва да потърсите теч. Те могат да бъдат
сухи или влажни в зависимост от количеството антифриз, т.е. от това дали може да изсъхне или не. Най-вероятното място на теч е
под помпата. Ако това е причината, помпата трябва да се смени. Теч в „печката” на автомобила може да се установи и по
запотените стъкла и характерната миризма в салона.
За
отстраняване на теча се използват различни
добавки, които да „спасят положението”, докато се доберете до гаража или се върнете от командировка, например и се заемете с отстраняване на проблема чрез ремонт и промивка на охлаждащата система.
Третата възможна причина за прегряване на двигателя може да е следната: водата, както знаем, кипи при температура 100 градуса, а антифризът, в зависимост от марката, може да закипи и при 105 градуса по Целзий. Всички японски двигатели имат висока степен на форсираност, която предполага и висока работна температура. Например, при бързо каране, температурата на някои части от блока на цилиндрите може да достигне до 120 градуса. Нещо повече, даже и при спокойно каране главата на блока при всички автомобили загрява до над 100 градуса и въпреки това водата в системата за охлаждане не кипи. Защо?! Просто в системата за охлаждане главно японските двигатели се поддържа повишено налягане, което се постига от големия коефициент на обемно разширение на антифриза. Системата за охлаждане трябва да бъде херметична. Така, след прегряване на двигателя, налягането в системата се повишава и, според законите на физиката, охлаждащата течност няма да кипи при бързо шофиране. В противен случай ще се получи локално кипване, което ще образува пари и ще започне да „извежда” антифриза навън, а двигателят, естествено, ще прегрява. В този случай "картинката" е същата, както и при проникване на газ в системата за охлаждане: мехурчета, пяна и т.н.
За да бъде
правилно напълнена охладителната система следвайте следните
стъпки:
1. Напълнете радиатора бавно.
2. Когато се напълни, запалете двигателя без да го форсирате излишно.
3. Сега помпата изтласква охладителната течност и тя започва да циркулира в системата, като запълва празните места. В същото време се загрява и в правилния момент термостата отваря. В последствие нивото на течността в радиатора намалява и е необходимо да се добави течност в правилния момент, за да обезвъздуши системата.
4. Напълнете разширителното казанче, ако автомобилът разполага с такова.
Ако тези стъпки не се спазват, то в двигателя ще настъпят големи температурни колебания, температурата ще се повиши значително и ще доведе до повишаване на налягането, което на свой ред води до силно изтласкване на въздуха, който дава впечетлението че системата кипи.
Нивото на водата в радиатора спада, недопълването му е
друга причина за прегряването на двигателя.
Отделянето на
прекалено голямо количество топлина може да разруши термостата.
Ако термостатът излезе от строя и проблемът не се отстрани, то
двигателят може да бъде сериозно повреден. На таблото на автомобила обикновено има
предупредителна лампа, която информира шофьора за температурните аномалии преди да настъпи сериозна повреда.