Превозвачи ще блокират пътища, ако горивото поскъпне
15.05.2008г
Протестно писмо до
Министерство на транспорта, Народното събрание и парламентарната комисия по транспорт и съобщения изпратиха Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) и Съюз на обединенията в автомобилния транспорт (СОАТ), съобщиха за Агенция “Фокус”
браншовите организации. В писмото превозвачите заплашват с
протест, ако държавата не предприеме
„незабавни и адекватни мерки” за неутрализиране на влиянието от поскъпването на горивата: „Ако не бъдат предприети незабавни, адекватни мерки от държавата, за неутрализиране на влиянието от поскъпването на горивото,
ще протестираме, чрез
затваряне на основните транспортни артерии в страната, тъй като другите средства на комуникация са изчерпани”, се казва в писмото.
„Необходимостта от настоящото писмо е обоснована от изключително
тежките икономически условия, в които се налага в последно време да работим. Към настоящия момент
транспортният пазар в България се намира в криза, която представлява
обективно отражение на ситуацията в страната. Българският превозвач е принуден
да оцелява в извънредни условия – високи цени на горивата, липса на адекватни мерки за защита от страна на държавата, която е изоставила изцяло регулативната си функция в областта на автомобилния транспорт”, пише в писмото.
В него се заявява още, че
държавата се е оттеглила напълно от регулацията в сферата на автомобилните горива. Превозвачите предлагат няколко
начина, с които държавата може да се намеси,
без да упражнява непозволен контрол над пазара.
Според тях – държавата може да се намеси, на първо място - като
задвижи финансовия лост за промяна на акциза или въведе
облекчен режим при заплащането му от превозвачите. „Акцизът е косвен данък и се калкулира в
цената на горивата. Ето защо той е мощно икономическо средство за влияние върху пазарната ситуация”, се казва в писмото.
„Считаме, че следва държавата да се намеси веднага и най-после да проведе последователна политика в областта на косвените данъци, които касаят транспорта. Считаме за логично и обосновано, автомобилният превозвач да бъде третиран като
краен потребител на гориво и да попадне под хипотеза, според която
има право на възстановяване на платения акциз. Различният режим на данъчно третиране в областта на косвените данъци е основната предпоставка за създаване на условия за нелоялна конкуренция между транспортни фирми от различните държави-членки. В страни като Франция, Белгия, Холандия, Испания и др.,
възстановяват акциза на горивото на транспортни фирми от държавите-европейски членки. В Италия, този въпрос е решен като автомобилния превозвач, получава акциза, под формата на дотации и компенсира в голяма степен загубата от плащането му”, пише в писмото.
На второ място държавата следва да се намеси, за да отпаднат изцяло съмненията, относно убеждението, че високите цени на дизела се поддържат изкуствено от големите петролни компании и те диктуват и манипулират българския пазар на гориво.
Спешната намеса на държавата е необходима и с оглед обстоятелството, че кризата в транспорта неминуемо ще доведе до негативни последици за цялата българска икономика.