Admin25.05.2015г
Немците сериозно са се заели с изследвания в областа на синтетичните горива от възобновяеми източници с помоща на алтернативни източници на енергия - слънчева и вятърна. След експериментите със спирта e-ethanol, постройката на опитна инсталация за изкуствен метан e-gas и пускането на завод за синтетично дизелово топлива e-diesel, Audi и партньорите им получиха и първата партида ерзац-бензин с име e-benzin.
Различните видове синтетични горива Audi изпитва в специален двигател с прозрачен кварцов покрив. Това позволява да се снимат със скоростна камера всички фази на работа на мотора. В резултат на това учените са установили, че изкуственото гориво превъзхожда по редица параметри полученото от нефт. Ерзац-горивото осигурява по-ефективен процес за приготвяне на сместа, по-чисто изгаряне и по-ниски изхвърляния на вредности.
Първият етап на процеса за изработка на новото гориво е направата на изобутилен от растителна суровина, като за целта компанията Global Bioenergies SA е построила във Франция край Реймс пилотен завод. Вторият партньор на проекта — Центърът за химически и биотехнологически процеси на института Фраунхофер, преобразува газа изобутилен в течноста изооктан, която на практика е и e-benzin-ът.
Изооктанът в малки количества се среща в бензините от крекинг-процеса, получава се и изкуствено, като се добавя в горивата за повишаване на октановото им число. В чист вид това е перфектно гориво за ДВГ. В момента Global Bioenergies строи в Лойна, Германия завод за производство на е-бензина. Той трябва да стартира производството на относително големи количества от новото е-гориво през следващата година.
Самата идея за ерзац-гориво не е нова - още през 20-е години на миналия век немските учени Франц Фишер и Ханс Тропш изобретяват процес за преобразуване на смес от въглероден окис и водород (синтез-газ) в набор от течни въглеводороди. Синтез-газът лесно можел да се добива от каменни въглища и вода. В резултат на тези изследвания се появява възможност да се прави заместител на бензин от въглища от която се възползват Германия и Япония по време на Втората световна война.
След това идеята за изкуствено гориво се разхвърля в доста направления, на които може да се посвети цял научен труд. Измислени са много процеси за израбтока на гориво от възобновляеми източници, както с помоща на чисто химически процеси, така и биохимически с участието на бактерии в биогазови инсталации.
Днес в промишлени количества се правят спирт и биодизел от растителна суровина, развит е добре и синтезът на биогаз, основно от метан. Но първият отрасъл се конкурира с производството на хранителни растения по посока на посевните площи, а за втория е нужно транспортиране на огромен обем най-различни отпадъци от ферми, хранителни предприятия и др.
Дългосрочната цел на Audi е да се докара работата до икономически оправдано производство на синтетичното гориво в промишлени обеми, използвайки за целта само вода и въглеродни окиси от атмосферата. Това ще намали зависимостта на индустрията от нефта и няма да пострада селското стопанство. Партньорите по проекта работят върху модификации на процеса, така, че за е-бензина да са нужни само вода, водород, въглеродни окиси и слънчева светлина.Audi-получи-първите-порции-на-изкуствения-e-benzin" rel="nofollow" target="_blank">Автопрес