Admin27.09.2015г
- Алтернатива на вулканизацията може да създаде гумен материал, кото се самовъзстановява при прокъсване
Сред най-големите неприятности на пътя, като изключим, разбира се катастрофата, е спукването на гума. Налага се смяна с резервната или изчакване на пътна помощ, след това разходка да сервиза за гуми за възстановяване на гумата и всичкото това свързано със загуба на време и нерви. Може би след известно време тази неприятност ще изчезне от живота на автомобилистите, благодарение на ново научно изследване от европейски екип специалисти.
В момента гумите се произвеждат по способа на вулканизирането, който включва добавянето на различни компоненти, като сяра, например, в гумата. Така се постига необходимата издръжливост на изделието със създаването на връзки между полимерните вериги, създаващи материала на гумата. За съжаление веднъж прекъснати, тези връзки не могат да бъдат възстановени при сега използваните смески и процес на вулканизация.
Съвместен екип на учени от института за полимерни проучвания в Лайбниц, Германия, финландския университ за технологии и дрезденския му събрат се опитва да прескочи това ограничение. Те са открили, че с добавката на смеска от въглерод и азот позволява на прекъснатите механично полимерни връзки да се възстановяват сами след известно време дори при стайна температура. Нагряването на новата смес до 100 ºC за 10 минути ускорява процеса. След седмица скъсаните парчета от гума се възстановяват до степен да издържат опън създаден от налягане със сила 52 бара.
Според изселдователити, добавката на усилващи елементи като силика или черен въглерод може да направи процеса на самовъзстановяване още по-бърз. Статия за новата разработка е публикувана в списанието ACS Applied Materials & Interfaces.