Новини » Автоновини

Партньорство за безопасност между безспорни лидери



Admin11.11.2015г 

Партньорство за безопасност между безспорни лидери Две години след старта на успешното партньорство между Димитър Илиев, 8-кратен рали-шампион на България и Dacia, номер едно по продажби на българския пазар за 2013 и 2014*, партньорите продължават да работят усилено върху темата по безопасността. Един конкретен пример бе събитието, организирано за журналисти по наболялата в скоро време тема за аквапланинга - една от най-честите причини за пътно-транспортни произшествия.

През 2014 година Dacia България и Димитър Илиев стартираха дългосрочно партньорство помежду си. Димитър Илиев е посланик на марката Dacia, а неговата Академия за безопасно шофиране използва автомобили Dacia за провеждане на обученията си. В основата на това партньорство, стои споделеното разбиране, че приоритет на всеки един лидер следва да бъдат надеждността, безопасността и стремежът те да бъдат достъпни за всички.

За тези две години автомобилите Dacia на Академията са навъртели над 140 000 км, а през обучение са минали над 1600 души. Взаимоотношенията между Димитър Илиев и Dacia се основават на идеята, че безопасността на пътя е приоритет номер едно за двете страни. Поради тази причина, концентрацията е върху преподаване на теория и реални практически обучения.

Безопасно шофиране при аквапланинг – приоритет за Dacia и Safety Driving Academy
След двегодишна комуникация и събития за безопасно шофиране, партньорите се концентрират върху една от най-често срещаните причини за ПТП по пътищата – аквапланинга. Според статистика от 2010, приблизително 7 400 души загиват и над 673 000 са ранени при този тип пътни инциденти годишно (източник: Federal Highway Administration (FHWA)).

75% от инцидентите при неблагоприятни метеорологични условия са на мокра настилка. В тези 75%: 47% са при валящ дъжд; 15% са свързани със сняг и суграшица; 13% са на заледен път и
11% са микс от горните.

Четирите сезона в България, предполагат четири и повече различни пътни обстановки и съответно необходимост от адаптиране на стилът ни на шофиране когато сме на пътя и когато се приготвяме за път.

Всъщност, аквапланинг се получава, когато гумата не успява да отведе количеството вода под нея и така образува воден филм между нея и настилката на пътя. Колата губи напълно сцепление в този момент и е неуправляема. Аквапланингът се влияе основно от скоростта, а също и от дълбочината на водата и протектора на гумите.

Изключително важно е шофьорите да могат да предвидят аквапланинга като това може да се случи най-често по време на или след валеж, когато винаги има вероятност да се попадне в аквапланинг. Също така, висока вероятност за попадане в аквапланинг има на места на пътя, които задържат вода, например при стичаща се през/на пътя вода или при видими локви на пътя.

Шофьорите трябва да са подготвени предварително какво се прави, ако има опасност за аквапланинг или ако вече са попаднали в тази ситуация. Ако метеорологичните условия предполагат възможност за аквапланинг, скоростта трябва да се намали, както и да се осигури резерв от време и дистанция. Желателно е шофьорите да планират внимателно маршрута си и да избягват опасни пътища. Един от най-ценните съвети е да се гледа напред и да се предвиждат възможните опасности на пътя.

Ако водачът на автомобила е вече попаднал в аквапланинг, не трябва да се опитва да завива, да натиска спирачката, както и да подава рязко газ или да сменя предавки. Воланът трябва да се държи стабилно прави и да се изчака аквапланингът да премине.

С това кратко обяснение и ясни и прости съвети, Димитър Илиев и Dacia се надяват да се обърне внимание на този проблем, както и шофьорите да бъдат подготвени с елементарна теория за правилната реакция при попадане в подобна ситуация.

*Официални данни, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“-МВР за броя на регистрираните и на тези с прекратена регистрация нови автомобили от 01.01.2013 до 31.12.2013 г. и от 01.01.2014 до 31.12.2014 г.
Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама