Новини » Автоновини

Парламентът отхвърли алтернативния данък за такситата



Admin13.11.2015г 

Парламентът отхвърли алтернативния данък за такситата

Парламентът отхвърли на първо четене проекта за промени в закона за местните данъци и такси, с които трябваше да бъде въведен нов, алтернативен (патентен) налог върху дейността по извършване на таксиметров превоз на пътници.

Със 71 гласа „за”, 38 – „против” и 42-ма „въздържал се” парламентът, и след прегласуване предложението на Менда Стоянова, Станислав Иванов и Атанас Ташков (ГЕРБ) не беше прието.

Срещу идеята категорично бяха БСП и ДПС, а Реформаторите и Патриотите – партньори на ГЕРБ в управлението, в по-голямата си част гласуваха с „въздържал се”.

Според предложението на ГЕРБ данъкът трябваше да бъде деклариран и внесен до 30 април на текущата година в общината, за територията на която е издадено разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници.

Данъчното облагане за таксиметровата дейност предвиждаше и промени в Закона за автомобилните превози, свързани със срока на действие на разрешението за таксиметров превоз на пътници, издавано от съответната община – той ставаше задължително едногодишен.

Председателят на бюджетната комисия и един от вносителите Менда Стоянова заяви, че предложенията са направени, за да започне най-после и този бранш да плаща данъци.

Вчера тя каза, че сумата ще е между 400 и 1000 лв. годишно за кола, а парите ще влизат в общините.

Стоянова се съгласи промените в закона в частта за автомобилните превози да бъдат поправени между първо и второ четене. „Днес да изгорим юргана заради бълхата, за да покажем само, че сме опозиция на ГЕРБ – трябва да мислим за бюджета”, обърна се председателят на бюджетната комисия към опонентите си.

Министърът на транспорта Ивайло Московски обаче отбеляза, че неговото ведомство прибързано е одобрило поправките в закона за автомобилните превози. Сега той виждал, че зададеният срок за внасяне на данъка – 30 април на текущата година, ще създаде хаос.И

Източник: БТА





Коментари

Добави коментар

Реклама